Agjencia Zhurnal.mk.

Mujanoviç: Ikja e Zaevit do të thotë fund i një ere të shkurtër politike të progresit të Ballkanit Perëndimor

Shkup, 1 nëntor – Ikja e Zoran Zaevit do të thotë fund i një ere të shkurtër të progresit politik të Ballkanit Perëndimor, kështu shprehet Jasmin Mujanoviç, autor i “Uri dhe tërbim: Kriza e demokracisë në Ballkan”.

 

Ai thotë se ka shkruar për rëndësinë e revolucionit laraman dhe në librin e tij ka paralajmëruar se nëse “revoltat demokratike” nga viti 2010 bien, rinovimi i autokracisë do t’i ringjallë konfliktet.

“Ikja e Zoran Zaev do të thotë fund i një ere të shkurtër të progresit politik të Ballkanit Perëndimor. Unë gjerësisht kam shkruar për rëndësinë e revolucionit laraman dhe në librin tim kam paralajmëruar se nëse “revoltat demokratike” nga viti 2010 bien, rinovimi i autokracisë do t’i ringjallë konfliktet”ka shkruar në Twitter Jasmmin Mujanoviç.

Ndryshe kryeministri Zoran Zaev mbrëmë pas rezultatit katastrofal nga zgjedhjet lokale, dha dorëheqje edhe nga posti i kryeministrit edhe nga posti kryetar i partisë.//Zhurnal.mk

Related posts

Editorial/ Të rinjtë të rëndësishëm për partitë vetëm gjatë fushatës zgjedhore

N E

Në kovid-qendrën në Kërçovë janë hospitalizuar 11 pacientë, gjashtë kërçovarë mjekohen në spitalet e Shkupit

D V

Dalëngadalë po numërohemi, për dy ditë janë regjistruar 136.773 persona

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More