Agjencia Zhurnal.mk.

Mos e humbisni mundësinë për ta parë, si do të duket Hëna sonte

Pak përpara mesnatës së sotme, sonte në qiell po shfaqet ajo që njihet si “hëna luleshtrydhe”.

 

NASA ka lajmëruar se kjo do të krijojë mundësinë që nga toka të dallohen krateret dhe relievet malore të hënës, nëse përdoret një teleskop i mirë.
Mos e humbisni mundësinë për ta parë, kështu duket Hëna sonte

Pak përpara mesnatës së sotme, sonte në qiell po shfaqet ajo që njihet si “hëna luleshtrydhe”.

Mbrëmjen e sotme hëna e plotë e qershorit, e njohur si “Hëna Luleshtrydhe”, do të jetë në pikën e saj më të afërt në orbitën e saj rreth Tokës, çka do ta bëjë atë të duket si një super hënë për nga madhësia.

Superhënat duken më të ndritshme dhe më të mëdha nga Toka, duke ofruar një pamje spektakolare nëse qielli është i pastër.

Mbrëmjen e së martës, hëna do të jetë në një largësi 357.657 kilometra nga Toka, largësi kjo që është 25.749 kilometra më afër se distanca e saj mesatare.

Related posts

A duhet shpjeguar arsyet e refuzimit aplikantëve

Xh M

Gjashtë gjëra që njerëzit e suksesshëm i bëjnë ndryshe – ky është sekreti i tyre

lina

Diamanti i rrallë rozë thyen rekord, shitet për shumën marramendëse

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More