Agjencia Zhurnal.mk.

Mjeshtrit kinezë”, ndërtues të infrastrukturës gjigante të Kinës

Në këtë kohë, media zyrtare e Kinës CMG publikon një seri videosh me titull “Mjeshtrit kinezë”, që përqendrohet te ndërtuesit e infrastrukturës gjigante të Kinës. Këta personazhe janë ndërtues të pajisjeve e makinerive gjigante të Kinës, si “Syri qiellor i të Kinës”, Radioteleskopi Sferik me Diametër 500 metra (FAST), nga industria kineze e çelikut, nga sistemi i hekurudhës me shpejtësi të lartë, nga sektori energjetik dhe ai i ndërtimit etj.

 

Historitë e përkushtimit të çdonjërit prej këtyre njerëzve të thjeshtë përshkruajnë pikat e forta që gjenden në themel të zhvillimit ekonomik të Kinës.

Related posts

Kina po bëhet një lojtar i rëndësishëm global në inovacion

Z.H

Biden zyrtarisht firmos si festë zyrtare ditën që përkujton fundin e skllavërisë

Redaksia

Zelensky: 5 raketa goditën Kievin, sulmi për të poshtëruar OKB-në

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More