Agjencia Zhurnal.mk.

Mjekët e Kosovës, temë në gazetën zvicerane: Po largohen

Gazeta zvicerane “Blick” ka shkruar të shtunën që qindra mjekë nga Kosova çdo vit po largohen nga Kosova.

 

E arsyet kryesore të largimit janë kushtet e punës dhe pagat.

Gazeta zvicerane tregon se çdo vit nga 200 mjekë largohen prej Kosovës për në vendet e Bashkimit Evropian, kryesisht në Gjermani dhe Austri.

Përderisa në Kosovë një mjek merr 624 euro, në Gjermani mund t’i marrë mbi 4 mijë euro.

Jo vetëm në mjekësi por edhe në fushat e tjera ka lëvizje të madhe të fuqisë punëtore nga Ballkani drejt Evropës.

Mjeku nga Kosova, Flamur Llabjani, tha se karrierën e tij do ta vazhdojë në Gjermani.

Related posts

Pacolli pas shkrimit se është i përfshirë në pastrim parash dhe krim të organizuar: Po më duket si në film

Z.H

Deputetët diskutojnë rreth pabarazisë gjinore të grave në shoqëri

D V

Ish-diplomati britanik: Gjithçka të çon në bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More