Agjencia Zhurnal.mk.

“Miss Holanda” detyrohet të tërhiqet nga përfaqësimi i shtetit në “Miss World” pasi refuzon të marrë vaksinën anti-COVID

“Miss World Holanda” ka lënë konkursin e bukurisë – duke u shprehur se nuk është e përgatitur që të vaksinohet në mënyrë që të mund të udhëtojë drejt finales së “Miss World” që mbahet në Porto Rico këtë vit.

 

Dilay Willemstein, 21 vjeçe, e bëri njoftimin të martën vonë përmes Instagramit, duke thënë se ajo nuk është “ende gati” për të marrë vaksinën kundër coronavirusit – dhe mund të mos jetë kurrë.

Modelja dhe balerinja tani do të zëvendësohet nga Lizzie Dobbe, e cila zuri vendin e dytë në konkursin kombëtar të Holandës i cili përfundoi në korrik, shkruan DailyMail.

Willemstein u tha mediave në kohën e fitores së saj se marrja e kurorës së “Miss World” ishte një ëndërr e përjetshme.

Por vetëm pasi fitoi ngjarjen kombëtare, asaj iu tha se të gjithë finalistët do të duhej të vaksinoheshin në mënyrë që të udhëtonin në Porto Rico.

Porto Rico aktualisht nuk kërkon që udhëtarët të vaksinohen plotësisht për të hyrë dhe do të pranojë një test negativ të PCR të marrë deri në tri ditë para nisjes.

Sidoqoftë, rregullat e reja të prezantuara muajin e kaluar nënkuptojnë që ngjarjet që veprojnë me kapacitet të plotë duhet të kërkojnë që mysafirët të jenë të vaksinuar. Nëse jo, atëherë ngjarjet kufizohen me gjysmën e kapacitetit të lejuar.

Nuk është e qartë nëse konkursi “Miss World” ishte në përputhje me rregullat e vendasve kur nxori dekretin e tij të vaksinës, ose nëse po zbatonte rregullat e veta.

Sidoqoftë, Willemstein tani e ka vendosur veten jashtë konkurrencës.

Duke bërë të ditur lajmin për 20,000 ndjekësit e saj në Instagram, ajo shkroi: “Kjo është pjesërisht për shkak të detyrimit të vaksinimit … dhe personalisht nuk jam ende gati për këtë”.

Modelja tha se ajo mendoi për vendimin e saj për muaj dhe vazhdoi të vonojë marrjen e një vendimi kur organizatorët e kontaktuan atë.

Por pika e thyer erdhi kur ata kërkuan një datë për vaksinimin e saj, dhe ishte pikërisht ky momenti kur ajo vendosi të tërhiqej nga gara.

Duke folur për faqen holandeze AD, ajo shtoi: “Mendova me kujdes dhe mendova të marr vaksinën. Por në një moment të caktuar mendova: nuk jam aspak gati për këtë. Nuk ndihem mirë me të. Nuk e di nëse do ta marrë atë vaksinë ndonjëherë.

Pavarësisht se humbi mundësinë e saj të “ëndrrës”, Willemstein këmbëngul se ajo nuk ka asnjë keqardhje.

“Kjo derë do të mbyllet, por dyer të reja do të hapen për mua”, këmbënguli ajo. 

Related posts

Oriola Marashi provokon në fustan të shkurtër, vë në pah linjat joshëse

D V

Kim Kardashian ndahet edhe nga i dashuri i ri?

Lea Muslija

Ryva Kajtazi duket ndryshe në imazhet e reja, merr vëmendjen me dukjen atraktive

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More