Agjencia Zhurnal.mk.

Ministrja e Jashtme gjermane viziton Ukrainën, e fillon me një udhëtim në Bucha

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock po viziton sot Ukrainën, duke nisur me një udhëtim në Bucha.

 

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Baerbock dha disa komente të shkurtra në një kishë në qytet ku prokurorët po hetojnë nëse krimet e luftës janë kryer nga trupat ruse.

Ajo gjithashtu bëri një shëtitje nëpër qytet – e shoqëruar nga prokurorja e përgjithshme ukrainase Iryna Venediktova – për të krijuar një pamje të situatës në terren.

Pas vizitës së saj, Baerbock shkroi në Twitter se Bucha ishte bërë një simbol “për krime të paimagjinueshme, për tortura, përdhunime, vrasje”.

Baerbock premtoi gjithashtu mbështetjen e Gjermanisë për hetimin e krimeve të luftës.

Baerbock është anëtarja e parë e kabinetit gjerman që udhëton në Ukrainë që nga fillimi i agresionit rus dhe udhëtimi i saj vjen pas një periudhe tensioni diplomatik midis Gjermanisë dhe Ukrainës.

Ndryshe, presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier “ishte ofruar” të vizitonte Kievin në prill në një udhëtim të përbashkët me krerët e shteteve të Polonisë, Lituanisë, Letonisë dhe Estonisë, por zyrtarët ukrainas thanë se nuk donin që ai të vinte.

Vendimi erdhi mes kritikave të vazhdueshme për marrëdhëniet e ngushta të Steinmeier me Rusinë në rolin e tij të mëparshëm si ministër i Jashtëm, si dhe kritikat nga Kievi se Gjermania hezitonte të ofronte mbështetjen e nevojshme ushtarake për Ukrainën.

Ndërkohë në fillim të majit, kancelari gjerman Olaf Scholz tha se nuk kishte plane të vizitonte Ukrainën pas refuzimit të Steinmeier nga Kievi.

Related posts

Në Beograd tubim në mbështetje të agresionit rus në Ukrainë

D V

Kamala Haris do të marrë pjesë në funeralin shtetëror të Shinxo Abes

Xh M

Ukraina raporton për bombardime gjatë natës në Kharkiv

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More