Agjencia Zhurnal.mk.

Ministritë kursejnë rrymë me korridore të errëta

Poçe të reja që harxhojnë më pak rrymë. Ashensori u zëvendësua nga shkallët. Nuk ndizen kondicionerë dhe ngrohëse shtesë. Korridoret e errëta. Këto janë vetëm disa nga masat e marra nga ministritë për uljen e konsumit të energjisë elektrike.

 

Në kuadër të masave për përballimin e pasojave të krizës energjetike, Qeveria ka obliguar të gjithë sektorin publik që të ulë koston e energjisë elektrike për 15 për qind krahasuar me vitin e kaluar. Kursimi i energjisë ka filluar të aplikohet nga 1 shtatori dhe do të zgjasë deri më 31 mars të vitit të ardhshëm.

Në Ministrinë e Vetëqeverisjes Lokale këtë shtator konsumi i energjisë elektrike është ulur për 43 për qind krahasuar me muajin e njëjtë të vitit të kaluar. Muajin e kaluar ata përdorën rreth 4700 kilovat orë energji elektrike, ndërsa vitin e kaluar në shtator – 8245.

Për zbatimin e masave në Ministrinë e Vetëqeverisjes Lokale është ngarkuar Nuredin Ismaili. Ai thotë për Radion Evropa e Lirë se edhe para vendimit të qeverisë për shkurtimin e shpenzimeve, ka fikur dritat në Ministri, pasi ka shkuar i fundit në shtëpi.

Related posts

Mehmeti jep detaje se çfarë përgjigje i dhanë Speciales, thotë se po e luftojnë korrupsionin në Polici

D V

Shkrimtarja serbe ia thotë në sy Vuçiqit: Kosova është e pavarur, Serbia duhet ta njohë

D V

Krejt çka dihet deri tani për vrasjen makabre në Gllogan

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More