Agjencia Zhurnal.mk.

Miloshevski, Mackinovski, Mrenovski dhe Nestorovska në lojë për drejtor në Agjencinë për Siguri Kombëtare

Shkup, 23 Shtator – Shefi i sektorit për ekstremizëm, Zare Miloshevski, i afërt me sekretarin e përgjithshëm të LSDM-së, Mile Zeçeviq, i cili avancoi në DSK në kohën e Sasho Mijalkovit, siç raporton tashmë Focus, është pretendenti kryesor për të drejtuar Agjencinë e Sigurisë Kombëtare, pas drejtori aktual Viktor Dimovski do të niset për shërbim ambasador në Francë.

 

Ai është vëllai i Tome Milloshevskit, ish-ndihmës ministër i departamentit për sigurimin e personave dhe objekteve VIP, i cili në të kaluarën shpesh herë publikisht kritikonte ish-qeverisjen dhe udhëheqjen e LSDM-së të udhëhequr nga Zoran Zaev, ndërsa në të njëjtën kohë duke lavdëruar paraardhësin e tij Branko Crvenkovski.

Vëllai i tyre i tretë – Milan Miloshevski, nga ana tjetër, dikur ishte drejtor i GTC-së si zgjidhje kadrore e LSDM-së, por kishte edhe funksione të tjera. Përmes arkivave mediatike mund të gjeni tekste se në vitin 2003 ka dhënë dorëheqje nga pozitat e nënkryetarit të bordit të një qendre klinike dhe kryetar i bordit të drejtorëve të Hekurudhave të Maqedonisë, për të shmangur koncentrimin e disa funksioneve.

Përveç Zare Milloshevskit, tashmë kemi shkruar se në garë për pasardhës të Dimovskit janë edhe 2 persona nga “LSDM”. Ata janë Zoran Mackinovski, shef i bashkëpunimit strategjik dhe Ljupço Mrenovski, shef i departamentit të kundërzbulimit. Sipas burimeve të mirëinformuara, ata konsiderohen si “plan B”, nëse rezistenca ndaj Milloshevskit është shumë e madhe.

Zoran Maçkinovski, i cili aktualisht është shef i bashkëpunimit me partnerët strategjikë, ishte zëvendës i ish-drejtorit të Drejtorisë për Siguri dhe Kundërzbulim, Goran Nikollovski – Xhoni.

Mirëpo, burimet tona thonë se Mackinoski heziton ta pranojë sfidën për drejtor të ri të ANB-së, pikërisht për fatin e Xhonit, i cili pas përfundimit të mandatit të tij si drejtor i UBK-së, nuk konsiderohet më një staf i pranueshëm dhe është vënë në dispozicion pa asnjë detyrë dhe përgjegjësi.

Ashtu si Millosevski, Mackinovski avancoi nën drejtimin e Mijalkovit, pasi ai u ngrit në pozita më të larta në 2012 dhe 2015. Për këtë fakt, për ta ka njëfarë rezistence brenda saj, por edhe në një pjesë të mjedisit politik, ku loja kryesore luhet realisht gjatë përzgjedhjes së drejtorit të ri.

Sa i përket Mrenovskit, ai konsiderohet edhe i afërt me dyshen Maçkinovski-Nikolovski dhe të gjithë kanë qenë pjesë e të njëjtit ekip për bashkëpunim me CIA-n. Për më tepër, një i afërm i Mrenovskit punon në Ambasadën Amerikane në Shkup. Ekspertët thonë se ai nuk është i prirur për asnjë opsion politik.

Po ashtu, burimet tona theksojnë se edhe ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, ka të preferuarin e tij për drejtorin e ri. Fjala është për sekretaren shtetërore në MPB, Magdalena Nestorovska. Në të njëjtën kohë, si pretendent potencial për këtë pozitë është përmendur edhe shefi i Departamentit të Policisë për krime në MPB, Oliver Lukarevski.

Në krye të politikës-sigurisë, prej kohësh kanë nisur bisedimet dhe lobimet për të ofruar mbështetje për drejtorin e ardhshëm të ANB-së, ku të gjithë tërhiqen drejt të preferuarit të tyre.

Related posts

Carovska: Nuk ka rezistencë të konsiderueshme tek mësimdhënësit për vaksinimin

D V

Një delegacion i UT-së i vizitoi disa universitete nga Suedia

Z.H

Xhaferi: Herët të komentohen paralajmërimet për ndryshime kushtetuese dhe referendum

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More