Agjencia Zhurnal.mk.

Militantët e dyshuar vrasin 26 persona në lindje të Kongos

Militantët e dyshuar vranë 26 persona me hanxhar në një sulm gjatë natës në qytetin Oicha në Republikën Demokratike lindore të Kongos, tha kryebashkiaku i vendit dhe ushtria.

Ata ia atribuan vrasjet Forcave Demokratike Aleate (ADF), një grup me origjinë nga Uganda, tani me bazë në Kongon lindore.

Zëdhënësi i ushtrisë lokale Antony Mwalushayi tha se sulmi kundër civilëve në Oicha besohej të ishte hakmarrje për sulmet e fundit të ushtrisë kundër ADF.

Sulmuesit e kryen therjen me hanxharë në vend të armëve, në mënyrë që të mos lajmëronin trupat aty pranë, u tha zëdhënësi i ushtrisë gazetarëve.

Related posts

Takimi Gjelaj- Dedivanaj: Diaspora shqiptare një ndër faktorët kryesorë të zhvillimit të komunës së Tuzit

Xh M

Vallet ujgure “Samavari i gjyshit” dhe “Fryma e Dragoit dhe e Kalit”

Xh M

Dy vjet luftë në Ukrainë, Presidentja e Komisionit Evropian viziton Kievin

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy