Agjencia Zhurnal.mk.

Milevski pritet të tërhiqet nga posti ministror dhe nga drejtimi i PLD-së

Shkup, 16 Shtator – Ministri i Vetëqeverisjes Lokale dhe lideri i PLD-së, Goran Milevski, planifikon të tërhiqet nga detyrat e tij, ndërsa sipas informacioneve ai po mendon edhe për tërheqje të plotë nga politika.

 

Siç mësohet jozyrtarisht, ai fillimisht do të largohet nga posti ministror, ​​ndërsa postin e partisë do ta mbajë deri në kongresin e radhës të rregullt, i cili duhet të mbahet deri në fund të vitit.

Kandidatja më serioze për kryetar të LDP është nënkryetarja Monika Zajkova, e cila është njëra nga dy deputetët së bashku me Bobi Mojsoski.

Edhe pse Milevski dhe deputetët Zajkova dhe Mojsoski kishin qëndrim të ndryshëm për të ashtuquajturin propozim francez, burime partiake thonë se diskutimet për kalimin e pushtetit në parti po zhvillohen në një atmosferë konstruktive, pa tensione dhe konflikte.

Sa i përket ministrit të ri të vetëqeverisjes lokale, theksojnë se në garën më të ngushtë janë dy kandidatë, mes tyre ish-kryetari i partisë dhe kryetari i Shkupit, Risto Penov.

Për momentin, PLD-ja refuzon të komentojë lidhur me këto lajme duke theksuar se partia po funksionon pa probleme dhe se do ta informojë publikun me kohë për të gjitha hapat.

Related posts

Uebinar: Nuk ndalen shkeljet e të drejtave të punëtorëve, nevojitet bashkëpunim me disa sindikatat

Z.H

Shahpaska apelon që deputetët ta miratojnë vendimin ligjor që dita e diel të jetë ditë jo pune

D V

Boki 13 shtrihet në spital

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More