Agjencia Zhurnal.mk.

Milevski: Për dhjetë ditë do të kemi qeveri të re dhe kryeministër

Shkup, 3 nëntor – Ne jemi duke negociuar intensivisht për qeverinë e re dhe mendoj se do të ndodhë më shpejt se sa pritej, deklaroi për “Sitel” lideri i PLD-së dhe ministri i Vetëqeverisjes Lokale, Goran Milevski.

 

Sipas tij, nuk ka rëndësi se kush do të jetë kryeministër, por është e rëndësishme që politikat e Qeverisë të vazhdojnë.

“Sot kemi pasur një takim me Zaev në qeveri. Në përgjithësi ishte një çështje që të mos tërhiqej, por ai ishte i vendosur të ishte atje një orë më shpejt. Mendoj se nga mesi i javës së ardhshme, në 10 ditë do të kemi një situatë më të qartë për një kryeministër të ri. Kjo do të jetë zgjedhje e qeverisë së re, jo riorganizim”, tha Milevski dhe shtoi se shumica në Kuvend pritet të rritet për plus 4 deputetë, të cilët ndoshta do të jenë nga radhët e Alternativës.

Milevski beson se për momentin nuk nevojiten zgjedhje të shpejta parlamentare.

“Mendimi i koalicionit qeveritar po e shtyn mandatin deri në fund dhe për këtë duhet një qeveri serioze dhe jo të shkohet vazhdimisht në zgjedhje, sepse çdo gjë është ngecur. Qytetarët po vuajnë. Qeverisë duhet t’i jepet një mundësi tjetër, një provim korrigjues”, theksoi Ministri.

Related posts

Regjistrohen 601 raste me KOVID-19, janë shëruar 304, kanë vdekur 13 persona

Redaksia

Alternativa vendos: Nuk e mbështesin Lëvizjen Besa në Tetovë dhe Zhelinë

Z H

BERZH do ta përkrahë Qeverinë e Maqedonisë së Veriut në realizimin e projekteve prioritare

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More