Agjencia Zhurnal.mk.

Mickoski në takim me ambasadorin çek Ludva

Shkup, 1 dhjetor – Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, sot ka realizuar takim me ambasadorin e Çekisë në vend, Jarosllav Ludva, ka biseduar për situatën aktuale politike dhe ekonomike, si dhe për procesin e integrimeve evropiane.

Siç kumtuan nga VMRO-DPMNE, Mickoski ka theksuar se pushteti  shumë vështirë po përballet me krizën ekonomike dhe energjetike, ndërsa e gjithë kjo ndikon keq në standardin jetësor të qytetarëve.

“Mickoski theksoi se përveç krizës ekonomike dhe politike, Qeveria  po e shtyn shtetin edhe në një krizë të re politike, duke theksuar se e vetmja rrugëdalje nga kjo situatë katastrofale janë mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare nga të cilat ikë Kovaçevski dhe LSDM-ja, për shkak të rejtingut të dobët, mosveprimi dhe mungesa e kapacitetit që të sigurojnë të ardhme për qytetarët, thuhet në kumtesën e VMRO-DPMNE-së.

Mickoski e informoi ambasadorin Ludva se VMRO-DPMNE-ja konsideron se integrimet evropiane duhet të jenë sipas kritereve të Kopenhagës, e jo sipas kushtëzimeve për historinë nga ana e Bullgarisë fqinje.

Lideri i VMRO-DPMNE-së njëherësh i ka shprehur falënderim Ludvës për bashkëpunimin e deritanishëm me shpresë se do të vazhdojë edhe në të ardhmen.

Related posts

Rama: Kosova një ditë do të jetë pjesë e ‘Open Balkan’

Xh M

Dialogje – Gjithçka që donit të dinit për inteligjencën artificiale

D V

Spasovski: Pandemia e kovid-19 e imponoi nevojën për përgjigje të menduar dhe të saktë ndërinstitucionale

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More