Agjencia Zhurnal.mk.

Meteorologët: Priten rreshje shiu dhe ulje të temperaturave

Shkup, 2 korrik –  Pas ditëve të nxehta që kapluan vendin tonë, tepmeraurat shënuan një ulje të lehtë gjatë ditës. Sipas meterologëve edhe ditët në vijim, do të këtë ulje të teperaturave dhe priten reshje shiu.

 

Nga mesi i javës së ardhëshme, përsëri do të kemi rritje të temperaturave por në mënyrë të lehtë dhe graduale, njoftojnë meteorologët.

“Nesër do të mbizotrëroj mot i ndryshueshëm me vranësira dhe më i freskët, pas mengjesit, më sakt, aty para mesditës do të këtë reshje lokale të shiut dhe stuhi të rralla. Në Shkup nesër në mëngjës tempëraturat do të bijen në 16C, ndërsa ajo e ditës do të arrijë deri në 30 gradë. Nga e hëna do të fillojë periudha e stabilizimit të motit në përjashtim të ditës së hënë që do të kemi reshje lokale të shiut dhe temperaturat do të rriten në mënyrë graduale. Të hënën do të këmi temperature 27 deri në 36 gradë dhe pas të hënës temperaturat do të rriten, varijojnë nga 30-38 grad celcius” – tha meterologja, Lençe Rizova .

Klima në Maqedoninë e Veriut karakterizohet me verë të gjatë dhe të thatë dhe dimër të butë dhe me shi.

Related posts

Kërçovë, iu dha lamtumira e fundit Gazmend Ukallit

Redaksia

Kontrolle më të shpeshta për shkak të çmimeve

Xh M

Carovska: 69 përqind e punonjësve në shkolla janë të vaksinuar

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More