Agjencia Zhurnal.mk.

Meta mbyll mijëra llogari false në Kinë

Kompania e rrjeteve sociale të Metas ka bërë të ditur se ka mbyllur një rrjet me mijëra llogari të rreme dhe mashtruese në Kinë. Përdoruesit u paraqitën si amerikanë dhe kërkuan të përhapnin përmbajtje polarizuese rreth politikës amerikane dhe marrëdhënieve SHBA-Kinë.

Ndër temat për të cilat rrjeti postoi ishin aborti, çështjet e luftës kulturore dhe ndihma për Ukrainën, shkruan BBC.

Meta nuk i lidhi profilet me zyrtarët e Pekinit, por ka parë një rritje të rrjeteve të tilla me bazë në Kinë përpara zgjedhjeve të vitit 2024 në SHBA.

Heqja e fundit u përshkrua në një raport tremujor të kërcënimit të publikuar të enjten nga kompania që udhëheqë me Facebook, Instagram dhe WhatsApp.

Rrjeti me bazë në Kinë përfshinte më shumë se 4700 llogari dhe përdorte fotografi të profilit dhe emra të kopjuar nga përdorues të tjerë në mbarë botën. Llogaritë ndanë dhe pëlqyen postimet e njëri-tjetrit, dhe disa nga përmbajtja dukej se ishin marrë direkt nga X, dikur Twitter.

Në disa raste llogaritë kopjuan dhe ngjitën fjalë për fjalë postime nga politikanë amerikanë – si republikanë ashtu edhe demokratë – duke përfshirë ish-kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi, Guvernatorin e Miçiganit Gretchen Whitmer, Guvernatorin e Floridës Ron DeSantis, përfaqësuesit Matt Gaetz dhe Jim Jordan, dhe të tjerë.

“Është e paqartë nëse kjo qasje është krijuar për të përforcuar tensionet partiake, për të krijuar audiencë mes mbështetësve të këtyre politikanëve ose për t’i bërë llogaritë e rreme që ndajnë përmbajtje autentike të duken më të vërteta”, thuhet në raportin e kompanisë Meta.

Ben Nimmo, i cili drejton hetimet për sjellje joautentike në platformat e kompanisë, tha se rrjete të tilla “ende luftojnë për të krijuar audiencë, por ato janë një paralajmërim”.

“Aktorët e kërcënimeve të huaja po përpiqen të kontaktojnë njerëzit përmes internetit përpara zgjedhjeve të vitit të ardhshëm dhe ne duhet të qëndrojmë vigjilent.”

Meta vuri në dukje gjithashtu se qeveria amerikane ndaloi ndarjen e informacionit për rrjetet e ndikimit të huaj me kompaninë në korrik, pas një vendimi federal si pjesë e një çështjeje ligjore mbi Amendamentin e Parë që tani është në shqyrtim nga Gjykata e Lartë.

Rasti është pjesë e një debati më të madh nëse qeveria amerikane punon me kompanitë e teknologjisë për të kufizuar në mënyrë të padrejtë fjalën e lirë të përdoruesve të mediave sociale.

Related posts

A po i jep fund Google aplikacionit Gmail?

D V

Google ndalon gjeneratorin e imazheve Gemini, Inteligjenca Artificiale krijoi fotografi të pasakta historike

D V

Përpara prezantimit, OnePlus na njofton me veçoritë e orës së re Watch 2

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy