Agjencia Zhurnal.mk.

Meta akuzohet për mashtrim të opinionit, rrjeti social kontribuon në krizën e shëndetit mendor tek të rinjtë

Kompania amerikane Meta është akuzuar se ka mashtruar opinionin për rreziqet e përdorimit të mediave sociale dhe për të kontribuar në krizën e shëndetit mendor tek të rinjtë, shkruan sot BBC.

Padia federale pretendon se Meta përdori veçori të varësisë për të “kapur” përdoruesit duke fshehur “rreziqet e rëndësishme” të platformave të saj.

Padia pretendon se Meta ka shkelur ligjet për mbrojtjen e konsumatorit duke u përfshirë në sjellje “mashtruese”, transmeton Telegrafi.

Kompania u tha se kishte mbledhur të dhëna për fëmijët nën moshën 13 vjeç, duke shkelur detyrimet e saj sipas Ligjit për Mbrojtjen e Privatësisë së Fëmijëve në internet.

“Kompanitë e mediave sociale, përfshirë Metta, kanë kontribuar në një krizë kombëtare në shëndetin mendor të të rinjve dhe duhet të mbahen përgjegjës”, tha prokurorja e shtetit të New Yorkut, Leticia James.

Ajo është një nga 33 prokurorët e shtetit që kanë nënshkruar padinë. Meta tha se kompania ndan angazhimin e prokurorit për “t’u ofruar adoleshentëve përvoja të sigurta dhe pozitive në internet” dhe se “ka prezantuar tashmë më shumë se 30 mjete për të mbështetur adoleshentët dhe familjet e tyre”.

Related posts

iPhone 16, ndryshimet mbresëlënëse në kamerën e tij

Xh M

A po i jep fund Google aplikacionit Gmail?

D V

Google ndalon gjeneratorin e imazheve Gemini, Inteligjenca Artificiale krijoi fotografi të pasakta historike

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy