Agjencia Zhurnal.mk.

Mësohet cili trajner do ta udhëheq Kosovën në dy ndeshjet e nëntorit

Primoz Gliha, ka kohë që është në Kosovë, ndërsa funksiononte si pjesë e stafit të Bernard Challanes.

Kur zvicerani dhe stafi i tij janë larguar nga drejtimi i Kosovës, vetëm slloveni ka mbetur.

Telegrafi mëson se ai do ta drejtojë Kosovën në ndeshjen e fundit të fazës së grupeve në kualifikimet për Kampionatin Botëror, me Greqinë që luhet më 14 nëntor në Athinë.

Po ashtu Griha do të jenë në stol edhe në ndeshjen miqësore që Kosova e zhvillon ndaj Jordanisë në Prishtinë, shkruan Telegrafi.

Këto dy ndeshje do të jetë teste për sllovenin, i cili llogaritet si njëri nga pasuesit e Challandesit, por listë në kohën e fundi është zgjeruar, ku spikat edhe emri i Felix Magath, si kandidati kryesor.

Gliha ka kohë që qëndron në Prishtinë, ndërsa ka qenë pjesë e FFK-së në muajt e fundit.

Kush është Primoz Gliha?

Slloveni është 53-vjeçar dhe ka lindur në Lubjanë të Sllovenisë. Si futbollisti ka bërë karrierë në klube si Olimpija, Dinamo Zagreb dhe Mura, në Kroaci dhe Slloveni. Ai ka luajtur edhe në Izrael dhe Hungari, ndërsa kë bërë 28 paraqitje me Kombëtaren e Sllovenisë.

Si trajner Gliha ka drejtuar ekipin U21 të Sllovenisë, por edhe ato më poshtë si U18 dhe U19 të këtij vendi.

Olimpija, Drava, Gorica, Mura dhe Koper janë klubet ku ai ka ushtruar zejen e trajnerit

Related posts

Mjekët amë e ndërpresin protestën, ndërsa MSH e pranoi formimin e grupeve të punës për zgjidhjen e problemeve

D V

Joseph: Propozimi francez njeh gjuhën dhe identitetin maqedonas, këtë duhet ta bëjnë edhe SHBA me një dokument

Xh M

Konferencë për zhvillimin e reformave në gjyqësor dhe kthimin e besimit në sistemin gjyqësor

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More