Agjencia Zhurnal.mk.

Merkel: Të gjithë udhëtarët që arrijnë në BE nga Mbretërinë e Bashkuar, duhet të karantinohen

Angela Merkel ka thënë që udhëtarët nga Mbretëria e Bashkuar duhet të karantinohen kudo që të arrijnë në Bashkimin Evropian, pasi agjencia e unionit për kontrollin e sëmundjes parashikon që varianti Delta i virusit do të përbëjë 90 për qind të rasteve në vendet anëtare deri në fund të muajit gusht.

Përpara samitit të së enjtes me drejtuesit e tjerë të BE-së, kancelarja gjermane tha se ajo donte një koordinim më të mirë për të luftuar përhapjen e variantit shumë të transmetueshëm që është shfaqur fuqishëm në Mbretërinë e Bashkuar.

“Në vendin tonë, nëse vini nga Britania e Madhe, duhet të futeni në karantinë – dhe kjo nuk është rasti në çdo vend evropian dhe kjo është ajo që unë do të doja të shihja”, tha Merkel para parlamentit në Bundestag, raporton theguardian.

Merkel ka kritikuar Portugalinë ditët e fundit, ku hyrja e turistëve britanikë lejohet pa karantinë. Qeveria franceze gjithashtu lejon që udhëtarët e vaksinuar të dyfishtë nga Britania të hyjnë në vend pa u izoluar.

Thirrja e Merkelit për një politikë uniforme mbi udhëtarët në Mbretërinë e Bashkuar erdhi pasi Dr Andrea Ammon, drejtori i Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC), tha se varianti Delta ka të ngjarë të përhapet gjerësisht tek të rinjtë këtë verë dhe paralajmëroi njerëzit me një goditje e vetme që ata ishin në rrezik. 

Related posts

Giorgia Meloni po tregohet e moderuar

Xh M

Nga këndet e lojërave në marshime, fëmijët e Rusisë po përgatiten për luftë

Xh M

Deputetja shqiptare në Mal të Zi shpërthen për sulmin në Kosovë

Xh M
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!