Agjencia Zhurnal.mk.

Merkel pranon gabimet e saj në politikën përballë Rusisë

Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel ka pranuar se ka pasur dështime në politikën e saj ndaj Rusisë.

“Duhet të kishim reaguar më shpejt ndaj agresivitetit të Rusisë”, tha Merkel në një intervistë me të përjavshmen Die Zeit.

Komentet e Merkelit i referoheshin pushtimit rus të gadishullit të Krimesë të Ukrainës në vitin 2014, kur shtetet e NATO-s ranë dakord të shpenzonin 2% të prodhimit të tyre të brendshëm bruto për mbrojtjen.

“Gjermania ka rritur shpenzimet e saj për mbrojtjen e NATO-s, por ende nuk e ka arritur objektivin prej 2 për qind”, tha Merkel, “dhe as unë nuk kam mbajtur një fjalim të zjarrtë në emër të saj çdo ditë”.

Ish-kancelarja tha se megjithatë” nuk i vjen keq për mbështetjen e saj për ndërtimin e gazsjellësit gjermano-rus Nord Stream 2”.

”Një ndalim i projektit do të kishte përkeqësuar në mënyrë të rrezikshme marrëdhëniet me Rusinë”, theksoi Merkel.

Related posts

Belgjika arreston 13 persona për terrorizëm

D V

Numër rekord i ri i infeksioneve me COVID-19 në New South Wales të Australisë

Redaksia

Marrëdhëniet mes presidentit dhe kryeministrit kroat është në pikën më të ulët

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More