Agjencia Zhurnal.mk.

Mercedes së shpejti do të ndal prodhimin e serisë AMG GT

Sipas informacioneve të fundit jozyrtare, prodhimi i modelit supersport të Mercedes AMG GT do të ndalet në muajin dhjetor dhe porositë më nuk do të pranohen.

 

Modeli supersport i Mercedes-it AMG GT ka qenë në ofertë që nga viti 2015, dhe klientët ishin në gjendje të zgjidhnin midis karrocerisë Coupe dhe Roadster, e cila mundësohet nga motori 4 litërsh biturbo i AMG i AMG.

Mbyllja e librit të porosive është shenja e parë e përfundimit të afërt të tregimit për modelin e pa-elektrizuar të Mercedes, i cili u prezantua në korrik në versionin më të shpejtë dhe më të fuqishëm të Serisë së Zezë (730 kuaj/fuqi), ofruar tradicionalisht nga kompania gjermane e veturave.

Një gjë është e sigurt, për shkak të masave gjithnjë e më të rrepta kufizuese në lidhje me emetimet e shkarkimit të pasardhësve të modelit GT, do të prezantohet një motor hibrid plug-in. Elektrifikimi i plotë nuk është planifikuar ende, dhe nuk pritet as një version i trupit “në ajër të hapur”, sepse Mercedes-AMG do të prezantojë një gjeneratë të re të modeleve SL për tifozët në ajër të hapur para fundit të vitit.

Nuk ka dyshim se specialistët e AMG në Affalterbach po punojnë shumë për një pasardhës të GT që duhet të shfaqet në skenë më së voni deri në vitin 2023.

Related posts

Kjo është Audi më e shpejtë në botë

D V

Detaje të veturave të reja të policisë së New Yorkut

D V

Toyota Supra 1995 është e përkryer për entuziastët e JDM

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More