Agjencia Zhurnal.mk.

Mercedes EQV i shndërruar në një shtëpi elektrike me rrota

Industria evropiane e “shtëpive motorike” po mbështetet gjithnjë e më shumë në elektrifikimin dhe një shembull është Mercedes-Benz EQV i modifikuar që kompania zvicerane Soritmo Walter Ruegg PLC e ka kthyer në një ‘shtëpi të lëvizshme’.

 

EQV është “vëllai” elektrik i Mercedes V-Class, dhe Soritmo ka bërë një sërë modifikimesh për ta kthyer atë në një kamping kompakt.

Ekziston një çati që hapet dhe panelet diellore janë të disponueshme për të akumuluar energji për të ngarkuar bateritë dhe bateritë ndihmëse.

Ngritja e çatisë jep më shumë hapësirë ​​brenda dhe pasagjerët mund të pushojnë në shtratin e tërhequr në pjesën e poshtme.

Sortimo ofron gjithashtu një njësi kuzhine me lavaman, furrë me gaz, frigorifer dhe sirtarë.

Aktualisht, Mercedes ofron një EQV me dy disqe. EQV 300 vjen me një bateri 90 kWh që lejon një distancë midis 326 dhe 363 kilometra, ndërsa EQV 250 me një bateri 60 kWh mbulon midis 213 dhe 236 kilometra. Të dy modelet janë në dispozicion në gjatësi prej 5,140 dhe 5,370 mm.

EQV përmban një sistem navigimi inteligjent me menaxhim aktiv të diapazonit, kështu që pronari nuk duhet të shqetësohet për shkarkimin e baterive. Ekziston edhe një sistem infotainment Mercedes MBUX.

Çmimi që kërkon Sortimo për një furgon nuk figuron në faqen e internetit, por dihet se EQV 250 më i shkurtër në Gjermani kushton të paktën 67,818 euro, ndërsa më i shtrenjti EQV 300 më i gjatë kushton 72,280 euro. /Telegrafi/

Related posts

Arrin vetura e re Mercedes-AMG SL

D V

Mercedes me dy modele speciale shënoi 100 vjetorin e Maybach

D V

Prodhimi i Toyota Yaris ka filluar në Çeki

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More