Agjencia Zhurnal.mk.

Mercedes-Benz Pullman i restauruar është një veturë me vlerë 2.3 milionë euro

Një kopje e restauruar plotësisht e Mercedes-Benz W100 Pullman 600 sedan është shfaqur në treg në kërkim të një pronari të ri.

 

Ajo është një limuzinë e prezantuar në vitin 1963 në Panairin e Motorëve në Frankfurt, e cila menjëherë u bë sensacion. Limuzina ishte luksi i fundit i markës gjermane në vitet 1960 dhe 1970.

Shembulli i limuzinës speciale të treguar në foto u prodhua në vitin 1975 për një klient nga Libani, është pikturuar në gri antracit, ndërsa pjesa e brendshme është e veshur me lëkurë të kuqe të mbyllët. Sedani tani ofrohet për shitje me një çmim prej 2.3 milionë euro.

Brendësia është unike dhe e bërë posaçërisht për këtë sedan, dhe gjithashtu përmban disa elementë të serisë moderne Maybach.

Në këtë rast, kjo nënkupton një çati prej xhami, një sistem infotainment me një ekran me prekje, një panel që ndan drejtuesin dhe pjesën e sediljes së pasme me prekjen e një butoni, si dhe kamerat e përparme dhe të pasme për një manovrim më të sigurt.

Sediljet janë projektuar bazuar në sediljet moderne Maybach dhe janë të rregullueshme nga ana hidraulike.

Pjesa e pasme ka një frigorifer portativ origjinal, tavolina të palosshme dhe një shampanjë. Kondicionimi i ajrit është përmirësuar gjithashtu.

Sedan është mundësuar nga një motor 6.3-litër V8 që zhvillon 250 kuaj fuqi dhe është i shoqëruar me një transmetim automatik.

Related posts

BMW M5 në krye të listës – cilat vetura i ndryshojnë më së shumti kilometrat e kaluara?

D V

Alfa Romeo GTS është një rival imagjinar i BMW M2

D V

Shefi i BMW: Ndalimi i benzinës dhe naftës mund të jetë ‘i dëmshëm për klimën’

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More