Agjencia Zhurnal.mk.

Melania Trump po futet në maninë më të fundit të kriptovalutave – NFT

Ish-Zonja e Parë amerikane njoftoi të enjten se po shet një NFT, ose gjësende jo i këmbyeshëm, të titulluar “Vizioni i Melania” – përpjekja e saj e parë publike pas largimit nga Shtëpia e Bardhë.

NFT është arti i parë dixhital që shitet në platformën e saj, e cila do të lëshojë rregullisht NFT dhe mundësohet nga Parler.

“Jam krenar të shpall përpjekjen time të re NFT, e cila mishëron pasionin tim për artin dhe do të mbështesë angazhimin tim të vazhdueshëm ndaj fëmijëve përmes iniciativës sime Be Best”, tha Trump, raporton cnn.

“Nëpërmjet kësaj platforme të re të bazuar në teknologji, ne do t’u ofrojmë fëmijëve aftësi të shkencave kompjuterike, duke përfshirë programimin dhe zhvillimin e softuerit, për të lulëzuar pasi të plaken nga komuniteti kujdestar”, shtoi ai.

Sipas një njoftimi për shtyp nga zyra e Trumpit, një pjesë e të ardhurave do të “ndihmojë fëmijët që plaken jashtë sistemit të kujdestarisë përmes fuqizimit ekonomik dhe me qasje të zgjeruar në burimet e nevojshme për të shkëlqyer në fushat e shkencës kompjuterike dhe teknologjisë”.

NFT-të janë gjëra unike të lidhura me blockchain, bazën e të dhënave dixhitale që mbështet kriptovalutat si bitcoin dhe ethereum.

NFT-të kanë tërhequr interesin e markave të mëdha, atletëve, muzikantëve dhe të famshëm, dhe disa versione NFT të imazheve dixhitale janë shitur për dhjetëra mijëra dollarë. 

Related posts

Zuna së shpejti vjen me një mega bashkëpunim me Majk

Xh M

Stresi me akuza të rënda për Xhulin: U viktimizove me një video që ia ke dërguar vet personit dhe je dënuar nga Gjykata Finlandeze

D V

Mjekët japonezë padisin Google për informata të rreme dhe kërkojnë dëmshpërblim

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky