Agjencia Zhurnal.mk.

Mega projekti i devijimit të ujit. Përfitojnë 140 milionë njerëz

Mega projekti i devijimit të ujit të Kinës ka transferuar rreth 50 miliardë metra kub ujë nga lumenjtë kryesorë në jug në veriun e prirur ndaj thatësirës gjatë shtatë viteve të fundit, njoftoi kompania përgjegjëse për projektin, citon “Xinhua”.

 

E diela shënoi përvjetorin e shtatë të funksionimit gjithëpërfshirës të Projektit të Devijimit të Ujit nga jugu në veri. Nga projekti kanë përfituar 140 milionë njerëz dhe është optimizuar modeli i zhvillimit ekonomik të më shumë se 40 qyteteve të mëdha dhe të mesme.

Projekti ka ndryshuar modelin e furnizimit me ujë në Kinën veriore, ka promovuar rehabilitimin e lumenjve dhe liqeneve, ka optimizuar dhe rregulluar strukturën industriale dhe ka prodhuar përfitime të mëdha ekonomike, sociale dhe ekologjike, tha një zyrtar i Ministrisë së Burimeve Ujore.

Projekti i devijimit të ujit nga jugu në veri ka tre rrugë. Rruga e mesme, më e spikatura nga tre për shkak të furnizimit me ujë në kryeqytetin e vendit, fillon nga rezervuari Danjiangkou në provincën Hubei të Kinës qendrore. Ajo kalon nëpër Henan dhe Hebei përpara se të arrijë në Pekin dhe Tianjin. Ajo filloi furnizimin me ujë më 12 dhjetor 2014.

Rruga lindore filloi funksionimin në nëntor 2013, duke transferuar ujin nga provinca Jiangsu e Kinës lindore për të ushqyer zonat duke përfshirë Tianjin dhe Shandong. Traseja perëndimore është në fazën e planifikimit dhe ende nuk është ndërtuar.

Related posts

Afrika Jugore: Vala e llojit omikron të Kovid-19 ndoshta e arriti pikën më të lartë

Z H

Rasti i kryeredaktorit të Bild i cili akuzua për marrëdhënie intime me punonjëset – gjiganti mediatik gjerman Axel Springer nën presion

D V

Humbi zgjedhjet rajonale, Le Pen rizgjidhet sërish në krye të Rally Nacional

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More