Agjencia Zhurnal.mk.

Medvedev: SHBA-ja bën plane për destabilizimin e Rusisë

Ish-presidenti rus Dmitrij Medvdevi, i cili për momentin është zëvendëskryetar i Këshillit Rus për Siguri, e akuzoi SHBA-në se po bëjnë plane për destabilizimin e Rusisë dhe skicojnë një skenar që çon në luftë bërthamore.

Pas rënies së Bashkimit Sovjetik, Rusia u bë cak i “luftës primitive” në të cilën Rusia duhet të jetë “poshtërohet, tronditet, të ndahet dhe shkatërrohet”, publikoi në Telegram, transmeton DPA.

“Dhe tani të imagjinojmë se Amerika do të jetë e suksesshme në këtë raund të konfrontimit”, vazhdoi Medvedevi. “Ky do të jetë rezultati: forca më e madhe bërthamore do të jetë nën udhëheqjen politike, me ekonomi propaganduese dhe numër maksimal të bombave bërthamore të synuara në objektivat në SHBA dhe Evropë”.

Kina do të jetë viktima e ardhshme e SHBA-së, parashikon Medvedevi, “dhe atëherë do të jenë vetëm disa hapa të shkurtër deri te katastrofa globale – kolaps në furnizimin me energji dhe ushqim, dështim në të gjitha sistemet kolektive të sigurisë dhe së shpejti, shpërthim i madh bërthamor”.

Marrëdhëniet midis Rusisë dhe SHBA-së janë në pikën më të ulët në dritë të invadimit rus në Ukrainë. SHBA-ja së bashku me BE-në dhe vendet e tjera, imponuan spektër të gjerë të sanksioneve ndaj Rusisë. 

Related posts

Kina zgjeron mbizotërimin global në rrjetet 5G me mbi 1.15 milionë stacione bazë

Z.H

Gjenden 87 kufoma në Desna, numri më i lartë që nga nisja e luftës

Xh M

Të paktën dy viktima dhe dhjetëra të plagosur nga tërmeti që sot tronditi Filipinet

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More