Agjencia Zhurnal.mk.

Mediat italiane: 128 emigrantë në rrezik mbytje në Mesdheun qendror

128 emigrantë dhe refugjatë në dy varka rrezikojnë të mbyten në Mesdheun qendror. Lajmin e kanë bërë të ditur mediat italiane.

 

Në varkën e parë, e cila është fundosur në masë të madhe janë 60 persona, ndërsa në të dytën 68 pasagjerë. Mes tyre, sipas linjës së urgjencës “Alarm Phone”, ka shumë fëmijë që nisën udhëtimin drejt Europës, me prindërit e tyre, në brigjet e Libisë.

Sipas gazetës ‘La Repubblica’, ka trazira në det dhe erëra të forta po fryjnë në zonë.

Në njëzet e katër orët e fundit, Médecins Sans Frontières ka kryer katër operacione shpëtimi në Sicilinë jugore.

Dje, më në fund, në portin e Pozzalo, në Sicili 406 emigrantë dhe refugjatë zbarkuan, kryesisht nga Afrika nën-Sahariane, Siria dhe Libia.

Related posts

Kina do të ketë mbi 300 milionë automobila të regjistruar deri në fund të vitit

Z H

Downing Street konfirmon se Boris Johnson do të riorganizojë kabinetin e tij

D V

Të gjitha helmimet e pushtetit të Putinit: Nga Alexander Litvinenko tek Alexei Navalny

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More