Agjencia Zhurnal.mk.

Me Zaev, katër nënkryetarët po largohen nga majat e LSDM-së

Shkup, 5 nëntor – Ministrja e Arsimit dhe Shkencës dhe nënkryetare e LSDM-së Mila Carovska sot pasdite ka konfirmuar se me dorëheqjen e kryetarit të partisë Zoran Zaev i përfundon mandati gjithë kryesisë.

 

Carovska për herë të parë u zgjodh nënkryetare e LSDM-së pas zgjedhjeve presidenciale të vitit 2019, pasi Zaev paralajmëroi ndryshime të mëdha kadrore në LSDM dhe në atë ekzekutiv.

Ndërkohë, mandati i saj i dytë si nënkryetare zgjati pothuajse gjysmë viti, ashtu si edhe tre nënkryetarët e tjerë të zgjedhur pas kongresit në maj të këtij viti. Më pas, përveç Carovskës, postin e nënkryetarit në parti e mbajti ministri i Brendshëm Oliver Spasovski, ndërsa nënkryetarë të rinj u emëruan zëvendëskryeministrat Fatmir Bitiqi dhe ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, të cilët zgjatën mezi një. e teta e mandatit.

Në kongresin zgjedhor në maj, i cili u mbajt pas zgjedhjeve brendapartiake dy muaj më parë dhe pas rizgjedhjes së Zaevit në krye, përveç nënkryetares së re (Sanja Lukarevska), u morën edhe Bordi i ri Qendror dhe Mbikëqyrës i LSDM-së. Me propozim të Zaevit, ai zgjodhi përbërjen e re të Bordit Ekzekutiv, si dhe sekretarët dhe nënkryetarët e rinj të partisë.

Kryetari i vjetër-i ri i Këshillit Mbikëqyrës të LSDM-së, Goran Sugareski, sot ka dhënë dorëheqje nga posti partiak, i cili më herët ka humbur betejën për kryetar të komunës së Prilepit në raundin e parë nga kandidati i VMRO-DPMNE-së.

Kryesia e LSDM-së, në mbledhjen e sotme, siç është paralajmëruar, ka përcaktuar hapat e ardhshëm, pas dorëheqjes së Zaevit, për të cilat, siç është paralajmëruar, do të ketë informacione javën e ardhshme. Nga partia sqarojnë gjithashtu se me dorëheqjen e Zaevit jep dorëheqje e gjithë kryesia e LSDM-së.

Duke qenë se Statuti i ri i LSDM-së parasheh zgjedhje brendapartiake për kryetar partie, partia në pushtet duhet së shpejti të organizojë zgjedhje të parakohshme të drejtpërdrejta për pasardhësin e Zaevit, pasi ai të zyrtarizojë dorëheqjen e tij në mbledhjen e Bordit Qendror. Sipas Statutit, zgjedhjet e jashtëzakonshme shpallen brenda 15 ditëve nga mbarimi i mandatit të presidentit, kur përcaktohet data e mbajtjes së tyre.

Related posts

7 vjeçari milioneri më i ri në vend! Tetovari fiton 40 milion denarë nga lojërat e fatit

D V

Analizë/ A po shkon LSDM në “FERR” ! Rrugë të pakthyer

N E

Moti sot në Maqedoninë V.

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More