Agjencia Zhurnal.mk.

Më ftohtë në Berovë, dhe më ngrohtë në Dojran

Shkup, 21 nëntor – Në Berovë mëngjesin e sotëm është më ftohtë, minus tre gradë, ndërsa më ngrohtë është në Dojran, gjashtë gradë.

Siç njofton DPHM-ja, deri në orën 7:30 minus një gradë është matur në Shkup, në Petrovec dhe në Demir Kapi, zero gradë në Kodrën e Diellit dhe në Tetovë, Manastir, Strumicë, Prilep, Veles, ndërsa një gradë në Kumanovë, Shtip, Kavadar dhe Kriva Pallankë. Dy gradë janë matur në Ohër, në Shkup -Zajçev Rid, Hanet e Mavrovës dhe Gjevgjeli, tre në Krushevë dhe katër gradë në Pretor dhe Vinicë. 

Sipas DPHM-së, gjatë natës dhe mëngjesin e sotëm vranësirat për një kohë të shkurtër ka qenë më të vofla dhe më pas vranësira është përhapur nga perëndimi, e cila në mëngjes zvogëlohet fillimisht në pjesët jugperëndimore.

Paradite në disa lugina do të ketë mjegull ose vranësira të ulëta, ndërsa në orët e pasdites do të jetë me vranësira të pjesshme dhe me mot me diell. Në fund të ditës fillimisht në pjesët perëndimore, ndërsa gjatë natës në pjesët juglindore do të ketë reshje të herëpashershme të shiut. Paradite do të fryjë erë e dobët deri mesatare jugore, e cila do të forcohet për një kohë të shkurtër pasdite dhe në mbrëmje përgjatë Vardarit. Temperatura maksimale do të jetë në interval nga 10 deri 16 gradë. 

 Në Shkup në mëngjes do të ketë paraqitje  të mjegullës ose vranësira të ulëta, ndërsa gjatë ditës pjesërisht me vranësira me erë të dobët të ndryshueshme. Temperatura maksimale do të arrijë deri më 11 gradë. 

Related posts

Uji për pije në Shkup është i sigurt dhe mikrobiologjikisht cilësor

D V

Nxënës, shokë, prindër, qytetarë nënshkruhen në Librin e zisë në SHF “Johan Hajnrih” – Pestaloci” për të ndjerën Vanja Gjorçevska

D V

QMK: 1,522 thirrje në 112, gjithsej 25 zjarre në fundjavë

D V