Agjencia Zhurnal.mk.

Me 1 miliard dollarë, Facebook ka në plan të paguajë krijuesit për të përdorur produktet e tij

Facebook po krijon një program për të paguar 1 miliard dollarë për krijuesit deri në fund të vitit 2022, tha të mërkurën Mark Zuckerberg, shefi ekzekutiv i Facebook, pjesë e një përpjekjeje për të tërhequr ndikuesit në platformat e saj.

 

Sipas rrjetit social, përcjell Telegrafi, 1 miliard dollarë do të ndahen midis krijuesve të të gjitha llojeve, duke u dhënë ndikuesve një nxitje për krijimin dhe postimin e përmbajtjes origjinale në Facebook.

“Ne duam të ndërtojmë platformat më të mira për miliona krijues për të siguruar jetesën, kështu që ne po krijojmë programe të reja për të investuar mbi 1 miliard dollarë për të shpërblyer krijuesit për përmbajtjen e shkëlqyeshme që ata krijojnë në Facebook dhe Instagram deri në vitin 2022. Investimi në krijues nuk është i ri për ne, por jam i ngazëllyer për ta zgjeruar këtë punë me kalimin e kohës. Më shumë detaje së shpejti”, ka shkruar Mark Zuckerberg, përmes një postimi në Facebook.

We want to build the best platforms for millions of creators to make a living, so we're creating new programs to invest…

Posted by Mark Zuckerberg on Wednesday, July 14, 2021

Ndryshe, TikTok dhe YouTube kanë kultivuar marrëdhënie të thella në komunitetin e krijuesve duke ndihmuar krijuesit të bëjnë para dhe duke ndërtuar “veçori” për t’i shërbyer nevojave të tyre.

Sipas mediave të huaja, të paktën 50 milionë njerëz në të gjithë botën tani e konsiderojnë veten krijues të përmbajtjes dhe është një nga segmentet me rritjen më të shpejtë të biznesit të vogël, sipas një raporti nga firma e kapitalit sipërmarrës SignalFire.

Related posts

Hebei zgjeron zonën e testimit për automjetet e lidhura me inteligjencë

Redaksia

A do të mbështesë vërtet iPhone 13 komunikimin satelitor?

D V

Lojtarët e Play Station shkarkojnë 60 milionë lojëra si pjesë e nismës “Luaj në shtëpi”

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More