Agjencia Zhurnal.mk.

Mëlçi viçi me qepë të shoqëruara me pure patatesh

Një pjatë e thjeshtë, e shpejtë dhe e shijshme. Shkon shumë e shoqëruar me pure patatesh, të cilin mund ta blini të gatshme ose ta përgatisni në këtë mënyrë: Patatet i qërojmë , i shpërlajmë mirë dhe i presim në copa më të vogla dhe i ziejmë me ujë. Pasi kanë zier, kullojmë ujin dhe i shtypim me shtypësen e patateve. Më pas shtojmë gjalpë sipas sasisë së patateve, pak qumësht, kripë dhe e përziejmë në zjarr aq sa bëhet kremoze.

Mëlçia me qepë
Përbërësit: 500 g mëlçi viçi, 4 qepë të thata, 3-4 gjethe dafine, 2 thelpinj hudhër, 2 lugë gjelle salcë domatesh, 1/2 gotë uji verë e kuqe ( sipas dëshirës), vaj ulliri, kripë, piper, fara speci djegës ( sipas dëshirës).

Përgatitja: Në një tigan të thellë hedhim vajin, shtojmë qepët e prera për së gjati kripë, piper dhe fara speci djegës. Pasi shohim që po skuqen pak, shtojmë hudhrat, gjethet e dafinës dhe mëlçitë e prera kubikë. Vazhdojmë skuqjen e tyre në zjarr të ulët dhe me kujdes. Pasi shohim që qepa dhe mëlçitë janë skuqur mirë, shtojmë salcën e domates dhe një gjysmë gote ujë. E mbyllim tiganin me kapak dhe e lejmë të ziejë në zjarr të ulët dalëngadalë. Pasi shohim që uji avullon, shtojmë verën dhe më pas gjysmën tjetër të ujit. E përziejmë mirë dhe kur shohim që salca është trashur me shumë pak lëng dhe qepa është shkrirë e heqim nga zjarri. Kontrolloni sasin e kripës dhe në fund mund ta shoqëroroni me pure, patate skuqura, oriz basmat etj.

Related posts

Receta e Pepës: Roladë franceze

D V

Pure me karota të pjekura: Racion i shëndetshëm me shije të mrekullueshme!

Lea Muslija

Shkopinjtë e frutave të thata, të shëndetshëm dhe idealë për fëmijët

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More