Agjencia Zhurnal.mk.

Mbyllja e konsullatës ruse në Manastir, Rusia e pakënaqur për vendimin

Manastir, 13 Gusht – Autoritetet ruse sot kanë reaguar ndaj vendimit të Maqedonisë së Veriut për ndërprerjen e vlefshmërisë së pëlqimit për emërimin e një konsulli nderi të Federatës Ruse me seli në Manastir, që në fakt paraqet mbylljen e konsullatës.

 

Ministria e Punëve të Jashtme ruse thotë se me këtë akt, vendi edhe një herë ka bërë një gjest politik dhe armiqësor që do të kontribuojë në thellimin e marrëdhënieve tashmë të përkeqësuar maqedonase-ruse.

Sipas Moskës, kjo është rezultat i një demonstrimi të besnikërisë së verbër të Maqedonisë së Veriut ndaj aleatëve perëndimorë.

Po ashtu, edhe politikës së tyre të sanksioneve dhe presionit brutal ndaj Rusisë.

Related posts

Spasovski: Së shpejti do të përmbyllet konstruksioni financiar për “Qytet të sigurt”

Z.H

Petkov gjatë takimit me Scholz lëshon pe, por bën të ditur tre kushte për plotësim

Xh M

Rama: Vëllezër maqedonas dhe shqiptarë, pranojeni propozimin e Francës

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More