Agjencia Zhurnal.mk.

Mbreti jordanez: Qëndrimi i Jordanisë është i qartë për Palestinën

Mbreti i Jordanisë, Abdullah II, tha se një konspiracion ishte komplotuar për të dobësuar kauzën palestineze dhe kundër vendit të tij, por se ata ishin në gjendje ta kapërcenin atë.

 

Në një deklaratë të lëshuar dje nga Royal Diwan, Abdullah II tha se qëndrimi i vendit të tij ndaj Palestinës është i qartë dhe i qëndrueshëm dhe se Jordania do të vazhdojë të ofrojë të gjitha llojet e mbështetjes së mundshme për palestinezët.

Ai shtoi se negociatat me vendet aleate, si dhe me SHBA-në dhe vendet evropiane po vazhdonin të ndihmonin Palestinën të arrinte zgjidhje gjithëpërfshirëse dhe të drejtë.

Jordania ka udhëhequr dhe ka marrë pjesë në diskutime që synojnë të hapin një horizont politik për t’i dhënë fund pushtimit izraelit me dekada të territoreve palestineze./AA

Related posts

Në SHBA shpallën gjendje të jashtëzakonshme për shkak të lijes

Xh M

Gazpromi rus po e thellon krizën energjetike në Evropë

D V

Joe Biden i dhuron Boris Johnsonit një biçikletë me ngjyra të flamurit të Britanisë së Madhe

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More