Agjencia Zhurnal.mk.

Mbretëresha Elizabeth nuk do të marrë pjesë në samitin e ndryshimeve klimatike

Mbretëresha Elizabeth nuk do të marrë pjesë në samitin e ndryshimeve klimatike COP26 në Glasgow pas këshillave mjekësore për të pushuar. Monarkja 95-vjeçare iu nënshtrua kontrolleve paraprake mjekësore në spital të mërkurën e kaluar pasi anuloi një vizitë në Irlandën e Veriut.

 

Ajo realizoi angazhimet e saj të para përmes një video nga Kështjella Windsor të martën. Buckingham Palace tha se “me keqardhje” vendosi të mos marrë pjesë në një pritje në samit. Por pallati tha se Mbretëresha do t’ua dorëzonte adresën e saj delegatëve duke përdorur një mesazh video të regjistruar.

Në imazhet e publikuara të martën, mbretëresha u pa duke buzëqeshur në kamera ndërsa përshëndeti ambasadorët e Koresë së Jugut dhe Zvicrës, të cilët po i flisnin asaj nga Pallati Buckingham. Ishte hera e parë që ajo shihej që kur priti një Samit Global të Investimeve në Kështjellën Windsor në mbrëmjen e 19 tetorit.

Related posts

BE-ja rekomandon përdorimin e pilulës së Merck kundër COVID-19

D V

Evropa të jetë unike karshi Kinës, thotë Merkel

D V

Gjermania hedh poshtë kritikat ndaj alarmeve për përmbytje

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More