Agjencia Zhurnal.mk.

Mbretëresha Elizabeth II do të varroset me vetëm dy bizhuteri sentimentale, pretendon ekspertja

Gjatë gjithë jetës së saj, Mbretëresha ishte stolisur me bizhuteri të panumërta të çmuara, por thuhet se do të varroset vetëm me pjesë të thjeshta sentimentale.

 

Vetë unaza e saj e martesës, e bërë nga ari i Welsh, krijoi një traditë mbretërore, ndërsa unaza e saj e fejesës me stoli do t’i jepet vajzës së saj, Princeshës Anne.

Koleksioni privat i bizhuterive të Mbretëreshës raportohet se mban 46 gjerdan, 34 palë vathë, 15 unaza, 14 ora, pesë varëse dhe 98 karfica.

Pavarësisht nga një gamë e madhe zgjedhjesh, Lisa Levinson, e cila është në krye të komunikimit në Këshillin e Diamanteve Natyrore i tha Metro.co.uk se Mbretëresha ka të ngjarë të varrosej vetëm me unazën e saj të martesës dhe një palë vathë me perla.

Levinson pretendoi se mbretëresha ishte “një grua tepër e përulur” dhe vuri në dukje se “nuk ka gjasa” që ajo të mbështillet me bizhuteri të çmuara kur të varroset.

Ekspertja vuri në dukje se bizhuteritë që nuk janë varrosur me Mbretëreshën Elizabeth II ka të ngjarë të mbeten në koleksionin mbretëror.

Unaza e martesës së Mbretëreshës Elizabeth, e cila iu kalua nga prindërit e saj, filloi një traditë mbretërore të marrjes së unazave të martesës nga ari i Welsh në minierën e arit të Clogau St. David.

E vetmja bizhuteri tjetër me të cilën pritet të varroset mbretëresha janë vathët e saj me perla.

Mbajtja e perlave është një traditë mbretërore që daton mijëra vjet më parë, sipas autorit të The Queen’s Jewels, Leslie Field.

Në një bisedë me People, Field pretendoi se dashuria e mbretëreshës për perlat ishte falë një tradite familjare të nisur nga mbretëresha Victoria.

Related posts

Foshnjat e lindura në këto data kanë shanse më të mëdha për sukses në jetë

D V

Jeni burrat më të lumtur vetëm nëse jeni martuar me gratë e këtyre 3 shenjave të horoskopit!

D V

Fati yt/ Horoskopi, 27 maj 2022

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More