Agjencia Zhurnal.mk.

Mbi 5500 infeksione të reja me coronavirus, më së shumti në dy muajt e fundit në Holandë

Numri i rasteve të reja të coronavirusit në Holandë po rritet gjersa vetëm sot janë raportuar 5,500 raste të reja, ndërsa në të njëjtën kohë numri i të shtruarve në spital nuk po rritet.

 

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë, ku është numri më i madh ditor që nga 14 maji.

Një javë më parë, kishte 800 infeksione të reja në 24 orë gjersa në shtatë ditët e fundit, mesatarisht 67 raste të reja për 100 mijë banorë. Për shkak të përhapjes së pandemisë, qeveria po konsideron futjen e masave të reja.

Holanda hoqi pothuajse të gjitha kufizimet më 26 qershor dhe maskat aktualisht duhet të përdoren vetëm në transportin publik. Në shumë vende, një distancë fizike prej 1.5 metrash nuk ka pse të mirëmbahet.

Rritja e infeksioneve të reja ndodh për shkak të variantit delta, edhe pse në të njëjtën kohë nuk kishte rritje të shtrimeve në spital. Të rinjtë janë më të prekurit dhe besohet se kanë marrë virusin në bare dhe klube të natës.

Related posts

OBSH: Evropa shënon rritje të infektimeve me Kovid-19

N E

Wang Yi kërkon respektimin e interesave thelbësore të Kinës

Z H

Rregullatori amerikan përkrah dozën përforcuese të vaksinës antiCOVID për disa kategori të popullsisë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More