Agjencia Zhurnal.mk.

Mbi 150 shoferë u gjobitën në Holandë – ata regjistruan aksidentin me celularët e tyre

Vlera totale monetare e gjobave është pothuajse 40,000 euro.

 

Një zjarr i madh kamioni në rrugë në Apeldoorn, Holandë, rezultoi në gjobitje trafiku në shumën prej disa dhjetëra mijëra euro.

Gjegjësisht, rreth 152 shoferë u gjobitën për regjistrimin e një aksidenti trafiku me telefon, ndërsa ishin pas timonit të një automjeti.

Gjoba për përdorimin e një telefoni celular gjatë vozitjes në Holandë është 240 euro plus 9 euro të shpenzimeve administrative.

Kamioni u dogj plotësisht të martën rreth orës 16:15, gjë që çoi në bllokim të trafikut në të dy anët e rrugës.

Bllokimi i trafikut u shkaktua gjithashtu nga ngadalësimi i shoferëve dhe filmimi i tyre.

Kjo është arsyeja pse policia shkroi deri në 152 dënime.

Kjo do të thotë që policia nga Apeldoorn lëshoi ​​gjithsej 37,848 euro gjobë për shoferët që filmuan një kamion që digjej në rrugën A50 me një celular, me shpjegimin se filmimi me një celular dhe përdorimi i një telefoni inteligjent pas timonit ndikon në vëmendjen e shoferëve dhe sigurinë në trafik. 

Related posts

McLaren vendosë të prodhojë një SUV

D V

Kinezët “shpresojnë” që më 2024 do të fillojnë prodhimin e veturës fluturuese

D V

Kancelarja Merkel hap Panairin e Automjeteve në Mynih

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More