Agjencia Zhurnal.mk.

Mbështetje e madhe nga Gjermania për perspektivën evropiane për Ballkanin Perëndimor

Shkup, 25 nëntor – Socialdemokratët gjermanë, të gjelbrit dhe liberalët kanë arritur marrëveshje për formimin e qeverisë së re që do t’i japë fund epokës 16-vjeçare të kancelares Angela Merkel.

 

Kancelar i ri gjerman do të jetë socialdemokrati Olaf Sholc, i cili konfirmoi se partia e tij ka arritur marrëveshje me Partinë e Gjelbër dhe Partinë Demokratike të Lirë. Të tre partitë nuk kanë formuar kurrë një qeveri gjermane së bashku.

Sholc, ish-zëvendës kancelar dhe ministër i financave, tha se ai priste që anëtarët e tre partive të bien dakord për një marrëveshje për një koalicion të ri qeverisës në dhjetë ditët e ardhshme. Në këtë rast, parlamenti duhet të zgjedhë qeverinë e Sholcit në javën e dytë të dhjetorit.

Ndër masat e para të qeverisë së re do të jetë vendosja e vaksinimit të detyrueshëm për të gjithë ata që jetojnë në vendet ku ka persona të rrezikuar, si spitale dhe shtëpi pleqsh, me mundësi zgjerimi të zbatimit të kësaj rregulloreje.

Gjermania shënon rritje të infeksioneve të reja javët e fundit, ndërsa tranzicioni i pushtetit ka ndikuar në një farë mase në reagimin e qeverisë ndaj valës së re të pandemive.

Sholc e theksoi gjithashtu rëndësinë e miqësisë me Francën dhe partneritetit me SHBA-në si pika kyçe në politikën e jashtme të qeverisë së tij.

“Qeveria e re nuk do të kërkojë ’emëruesin më të vogël të përbashkët, por një politikë me ndikim të madh’,” tha Sholc.
Bashkëkryetari i të Gjelbërve, Robert Habek tha se masat e qeverisë së re do ta drejtojnë Gjermaninë drejt arritjes së objektivave të Marrëveshjes së Parisit për Klimën e vitit 2015.

Socialdemokratët, të cilët fituan më shumë vota në zgjedhjet e 26 shtatorit, kanë qenë deri më tani në qeveri, por si një partner më i dobët në bllokun demokristian të Angela Merkelit.

Partitë që do të formojnë qeverinë e re gjermane mbështesin hapjen e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian, rifillimin e negociatave me Serbi-Malin e Zi dhe liberalizimin e vizave për Kosovën.

“E mbështesim procesin e anëtarësimit në BE të gjashtë vendeve të rajonit të Ballkanit Perëndimor dhe reformat e nevojshme për të përmbushur të gjitha kriteret e Kopenhagës. Në këtë kontekst, ne po forcojmë shoqërinë civile dhe po mbështesim hapat e mëtejshëm drejt pranimit në BE,” thuhet në marrëveshjen e koalicionit.
Në paragrafin për Ballkanin Perëndimor shtohet se “hapi tjetër duhet të jetë hapja e kapitujve të parë në negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, miratimi i liberalizimit të vizave me Kosovën dhe rifillimi i negociatave me Malin e Zi dhe Serbinë”.

Të tre palët thonë gjithashtu se e mbështesin dialogun e normalizimit të udhëhequr nga BE-ja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe përpjekjet për paqe të qëndrueshme në Bosnje e Hercegovinë të ndërtuar mbi integritetin territorial dhe tejkalimin e ndarjeve etnike.

Paralelisht me negociatat e pranimit, BE duhet të përmirësojë kapacitetin e saj për të pranuar anëtarë të rinj, shtohet në marrëveshjen e koalicionit prej 177 faqesh.

Related posts

Vuçiç dërgon telegram ngushëllimi për aksidentin me autobus

Z H

Lajmi Fundit/ Aksident i rëndë në Shkup (VIDEO)

D V

Moti gjatë ditës së nesërme në Maqedoni

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More