Agjencia Zhurnal.mk.

Mbështetja e palëkundur e Estonisë për Ukrainën, dërgon 80 milionë euro ndihmë ushtarake

Kabineti qeveritar i Estonisë ka mbështetur propozimin e Ministrit të Mbrojtjes Hanno Pevkur (Reforma) për të ofruar ndihmë ushtarake afatgjatë për Ukrainën, si dhe një paketë të gjerë ndihme ushtarake për të mbështetur mbrojtjen e saj kundër agresionit rus.

Ndihma ushtarake përfshin raketa antitank Javelin, anije dhe pajisje të tjera shumë të nevojshme.

“Ashtu si Javelins estoneze që luajtën një rol vendimtar vitin e kaluar në mbrojtjen e Kievit dhe frymëzuan vendet e tjera për t’i dhënë një dorë ndihmë Ukrainës, qëllimi ynë me këtë paketë të gjerë ndihme është të tregojmë se lufta e Ukrainës për liri mund të do të ketë sukses vetëm nëse aleatët vazhdojnë të ndihmojnë ukrainasit”, tha Pevkur.

Përveç një numri të madh minash antitank Javelin, paketa më e re e ndihmës përfshin edhe mitralozë, municion për armatim të lehtë, automjete dhe mjete të ndryshme, si dhe pajisje zhytjeje. Për arsye sigurie, shumat e sakta që ofrohen nuk po i zbulohen publikut të gjerë. Megjithatë, vlera zëvendësuese e paketës është rreth 80 milionë euro, raportojnë mediat e huaja.

“Kjo paketë ndihme është përpiluar me qëllim përfitimin maksimal për Ukrainën, pa dëmtuar aftësitë mbrojtëse të Estonisë. Po ndërrojmë stoqet e nevojshme. Regjimi rus po vë bast që bota e lirë të heqë dorë nga mbështetja e saj për Ukrainën. Për të thyer llogaritjet e gabuara të regjimit kriminal rus, ne duhet të dërgojmë një mesazh strategjik: ne do të vazhdojmë me mbështetjen e konsiderueshme dhe të qëndrueshme për Ukrainën derisa Ukraina të ketë fituar luftën. Ajo që është në rrezik nuk është vetëm siguria e Ukrainës, por edhe siguria estoneze, transatlantike dhe globale në tërësi”, tha Pevkur.

Analistët në Ministrinë e Mbrojtjes së Estonisë kanë përpiluar gjithashtu një dokument diskutimi që përshkruan mënyrat për të ngritur mbrojtjen transatlantike për sukses. Gazeta përfshin llogaritjet që tregojnë se për të siguruar një fitore të Ukrainës dhe humbjen ruse në luftë, do të mjaftojë që vendet mbështetëse të ndajnë 0.25 për qind të PBB-së së tyre vjetore për Ukrainën.

Related posts

Kapen 5.7 tonë kokainë! Droga nga Amerika Latine po transportohej drejt portit të Hamburgut

Xh M

Përmbytje dhe rrëshqitje dheu në Brazil, 8 të vdekur

Xh M

Viktimat e Gazës padisin qeverinë gjermane për “mbështetje të gjenocidit kundër palestinezëve” ​

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy