Agjencia Zhurnal.mk.

Mbështetën publikisht Palestinën, Gigi Hadid dhe familja e saj marrin kërcënime me vdekje dhe detyrohen të ndryshojnë numrat e tyre të telefonit

Gigi Hadid dhe familja e saj thuhet se kanë marrë kërcënime me vdekje pasi kanë ndarë mbështetjen e tyre për Palestinën në internet.

Modelja gjysmë palestineze, 28 vjeçe, ka qenë e zëshme për mbështetjen e saj për shtetin ditët e fundit në mediat sociale në mes të konfliktit të vazhdueshëm izraelito-palestinez.

Gigi – babai i së cilës Mohamed Hadid është palestinez – u kritikua më pas nga qeveria e Izraelit për postet e saj në mbështetje të popullit palestinez, shkruan DailyMail.

Tani, është pohuar se Gigi dhe familja e saj kanë marrë kërcënime me vdekje për mbështetjen e tyre për Palestinën dhe thuhet se janë detyruar të ndërmarrin veprime.

Gigi dhe familja e saj, duke përfshirë motrën Bella dhe prindërit Yolanda dhe Mohamed, të gjithë u është dashur të ndryshojnë numrat e tyre të telefonit mes kërcënimeve, sipas TMZ.

Burimet i thanë publikimit se familja ka marrë kërcënime të tmerrshme përmes emailit, rrjeteve sociale dhe telefonave të tyre, pasi numrat e tyre raportohet se u zbuluan në internet.

Është pohuar gjithashtu se zhvilluesi i pasurive të paluajtshme Mohamed po konsideron të shkojë në FBI për valën e kërcënimeve me vdekje.

Që kur organizata terroriste Hamas, e cila në një kohë u zgjodh në mënyrë demokratike nga populli palestinez për të udhëhequr Gazën, sulmoi Izraelin më 7 tetor, numri i të vdekurve është rritur nga të dyja anët në 4,000.

Izraeli që atëherë ka nisur sulme hakmarrëse në Rripin e Gazës dhe ka ndërprerë energjinë elektrike në zonë, e cila është shtëpia e mbi dy milionë palestinezëve, duke nxitur frikën se popullsia e varfër do të zhytet në mjerim të mëtejshëm.

Gigi shprehu mbështetjen e saj për popullin palestinez gjatë fundjavës teksa postoi një grafik në Instagram për konfliktin e fundit.

“Nuk ka asgjë çifute në trajtimin e palestinezëve nga qeveria izraelite . Dënimi i qeverisë izraelite nuk është antisemitik dhe mbështetja e palestinezëve nuk është mbështetje për Hamasin”, thuhej në postimin e modeles.

Babai i saj Mohamed gjithashtu ndau të njëjtën grafikë në rrjetin e tij në Instagram së bashku me mbishkrimin: “Kaq e thjeshtë”.

Megjithatë , qeveria izraelite iu kundërpërgjigj shpejt modeles, duke postuar në Instagram ndaj komentit të Gigit për konfliktin

Babai i modeles, Mohamed ka lindur në vitin 1948 në atë që tani është Nazaret, Izrael, dhe më parë ka thënë se e mori përsipër të sigurohej që secili nga fëmijët e tij të kuptonte dhe të nderonte identitetin e tyre palestinez.

Motra më e vogël e Gigit, Bella, nuk ka folur ende për konfliktin e fundit, por ka qenë e zëshme për mbështetjen e saj për kauzën palestineze në të kaluarën.

Related posts

Si u lëndua Ganiu në Big Brother, a ndodhi incidenti pas problemit teknik?

D V

“Pse ke pranuar të flesh me Ganinë kur je e martuar”, Linda Halimi i përgjigjet pyetjes së sikletshme në BBVK

D V

Ciara shfaqi me krenari barkun shtatzënë të zbukuruar me copa folie

D V