Agjencia Zhurnal.mk.

Mbërrin në Durrës ‘Mv Eddystone’: Mbështetje për misionet e NATO në Ballkan

Durrës, 19 Shtator – Mëngjesin e sotëm në Portin e Durrësit është ankoruar anija ushtarake “MV EDDYSTONE” pjesë e kapaciteve logjistike ndihmuese të misionit të KFOR.

 

E gjithë ngarkesa e anijes u shkarkua, për të vijuar më pas transportin drejt Kosovës.

“MV EDDYSTONE” është një anije mallrash e dedikuar për transportin e mjeteve motorike, e ndërtuar në vitin 2002. Ka thellësi prej 5.5 m, gjatësi prej 193 m dhe gjerësi 26.07 m. Ndërsa kapaciteti i saj mbajtës arrin deri në 23,235 tonë.

Pjesë e projektit të Portit të ri të integruar të Durrësit në Porto Romano është dhe ndërtimi i një faciliteti autonom, bazë detare moderne që i përgjigjet nevojave të Forcës tonë Detare si dhe nevojave logjistike dhe të dislokimit të NATO-s.

Për zhvillimin e kësaj baze detare ka filluar bashkëveprimi intensiv me strukturat e aleancës dhe do të mbahen këtë muaj takime në nivel teknik.

Related posts

Sali për rastin “Zhan Mitrev”: Askush nuk është mbi ligjin, do të ketë përgjegjësi

Xh M

Takim Sela- Ludva: Invazioni rus në Ukrainë mbetet shqetësimi kryesor për ne dhe botën

Z.H

Stevo Pendarovski i bëri homazhe presidentëve të ndjerë Boris Trajkovski dhe Kiro Gligorov

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More