Agjencia Zhurnal.mk.

Mbërrin grupi i parë i refugjatëve afganë në Maqedoni

Shkup, 31 gusht – Në Aeroportin e Shkupit mbërritën 149 refugjatët e parë afganë që do të strehohen në Maqedoninë e Veriut. Për shkaqe sigurie mediat ishin në largësi adekuate nga refugjatët.

 

Një nga refugjatët për shkak të problem shëndetësore me automjet të Urgjencës është transferuar në spital.

Ata do të akomodohen në afërsi të aerportit dhe do t`I nënshtrohen kontrollit shëndetësor.

Planifikohet që afganët të qëndrojnë për 90 ditë, pas cka do të transferohen drejt destinimit të fundit.

RMV-ja kishte planifikuar të strehojë 780 refugjatë afganë.

Refugjatët e parë që mbërritën në Shkup janë punonjës në OJQ dhe familjet e tyre.

Në Aeroportin e Shkupit u pranuan nga MPJ-ja, MPB-ja, MSH-ja, Kryqi I Kuq dhe organizata ndërkombëtare.

Related posts

Lajm i mirë: Në Zvicër mund të udhëtoni me vaksinë kineze, ja edhe vendet tjera!

D V

Janë regjistruar 130 raste të Kovid-19 dhe gjashtë të vdekur

D V

Dhjetë mjekë nga spitali i Gostivar shkojnë për specializim, në vend të tyre do të pranohet mjekë të rinj

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More