Agjencia Zhurnal.mk.

Mate Rimac u shfaqi studentëve elementet kryesore të Neveras

Themeluesi i kompanisë Rimac Automobili, Mate Rimac, u dha një mundësi studentëve të Fakultetit të Inxhinierisë Mekanike dhe Arkitekturës Detare që të njihen më mirë me veturën elektrike Rimac Nevera dhe të mësojnë diçka të re.

 

Rimac i ofroi fakultetit disa nga elementët kryesorë të Nevera, duke përfshirë shasinë e karbonit monokok, dhe u mundësoi atyre të shkarkojnë të dhënat CAD nga shasia dhe elementë të tjerë.

Nevera përmban katër motorë elektrikë që drejtojnë individualisht rrotat dhe mundësojnë sistemin më të avancuar të vektorit të çift rrotullues deri më sot. Ai zhvillon 1,914 kuaj/fuqi dhe 2,360 Nm çift rrotullues, dhe një distancë prej 547 kilometrash.

Përshpejtimi nga 0 në 100 km/h zgjat 1,97 sekonda, ndërsa shpejtësia maksimale është 416 km/h.

Rimac planifikon të prodhojë 150 kopje të modelit Nevera, secila prej të cilave kushton dy milionë euro.

Prije 10 godina su mi na fakultetu rekli da je u Hrvatskoj nemoguce proizvesti automobil. I bili su u pravu – bilo je….

Posted by Mate Rimac on Wednesday, November 10, 2021

Related posts

Kinezët “shpresojnë” që më 2024 do të fillojnë prodhimin e veturës fluturuese

D V

BMW prezanton motoçikletën e re elektrike, çmimi i saj fillestar është 13.000 euro – e shpejtësia maksimale 120 kilometra në orë

D V

Porsche prezanton platformën e re digjitale

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More