Agjencia Zhurnal.mk.

MASHT thotë se është gati për fillimin e vitit të ri shkollor, presin vendimin final nga Qeveria

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MAShTI) ka thënë se janë bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme që viti i ri shkollor  të nis më 13 shtator.

 

Megjithatë, nga MASHTI theksojnë për Telegrafin se vendimi përfundimtar do të merret nga Qeveria.

“Janë bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme për fillimin e vitit të ri shkollor. Janë shpërndarë tekstet shkollore, janë zhvilluar skenarët për mbajtjen e mësimit si dhe janë përgatitur shkollat. Synimi ynë është që shkollat të hapen me 13 shtator, por vendimi përfundimtar do të merret nga Qeveria bazuar në rekomandimet e profesionistëve shëndetësor, varësisht nga situata epidemiologjike”, thuhet në përgjigjen e MAShTI të dhënë për Telegrafin.

Gjithashtu, MAShTI bën të ditur se janë 4 skenar për mbajtjen e mësimi, duke filluar nga rikthimi i nxënësve në shkolla, e deri te mësimi online.

“Në Udhëzuesin e rishikuar janë 4 skenarë për mbajtjen e mësimit, duke filluar nga skenari i rikthimit që nënkupton prezencën e të gjithë nxënësve në klasë deri tek skenari C që nënkupton mësimin online. Ne shpresojmë se nuk do të jetë i nevojshëm skenari C, por nëse ndodhë e kemi platformën elektronike www.shkollat.org, e cila mundëson organizimin e mësimit online. Të gjitha masat parashihen me Udhëzues dhe janë ato që tanimë i dimë: distanca, maskat, mbajtja e higjienës”, vijon përgjigja nga MAShTI.

Ndryshe, në Kosovë është duke vazhduar të ketë numër të madh të personave të infektuar me coronavirus, ku në 24 orët e fundit janë konfirmuar 703 raste pozitive si dhe 19 raste të vdekjes.

Në fuqi vazhdojnë të jenë masat kufizuese, ku pas orës 22:00 në gjithë territorin e Kosovës vlen ora policore.

Related posts

Shpërblehen 14 komuna përmes grantit të performancës komunale

D V

Nuk do të ketë rivotim në Han të Elezit, hedhet poshtë ankesën e Rukfi Sumës

N E

Shpërthim në objektin e KEDS-it, një i lënduar

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More