Agjencia Zhurnal.mk.

Maserati njoftoi modelin Grecale, logotipin e krijon duke përdorur një prototip

Maserati ishte dashur të prezantonte modelin Grecale më 16 nëntor të këtij viti, por marka italiane e shtyu për pranverën e 2022-shit. Megjithatë, ai bëri lëvizjen për të mbajtur interesin publik për një crossover më të vogël se Levante.

 

Në Maserati, ata vendosën të bëjnë logon e tyre duke përdorur 80 kopje të prototipit të kryqëzimit që do të gjejë vendin e tij nën modelin Levante. Gjatësia e logos është më shumë se 100 metra.

Meqë ra fjala, Maserati po teston më shumë se 250 prototipa të modeleve Grecale në mbarë botën, duke përfshirë Kinën, Finlandën, Italinë, SHBA-në dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Vonesa në prezantimin e modelit ishte për shkak të mungesës globale të gjysmëpërçuesve dhe teknologjia e përdorur për Grecale kërkon këto mikroçipa.

Prototipet e kamufluara treguan se çfarë mund të pritet nga versioni përfundimtar, pjesa e përparme duket sportive me hapje të mëdha në grilën e përparme, mbulesa ka një vijë rënieje, ka drita të vogla në krye të çdo cepi. Pjesa e pasme është e rrumbullakosur, dhe brenda ka një orë analoge në tastierën qendrore nën të cilën ndodhet ekrani i sistemit info-argëtues.

Maserati ende fsheh detaje në lidhje me sistemin e lëvizjes Grecale, por ka spekulime për një sistem motorik hibrid të butë 2.0 litra që do të jetë në modelin bazë. Është planifikuar edhe një version elektrik.

Një version Trofeo i fokusuar në performancë po vjen gjithashtu në treg, i cili mund të fuqizohet nga një motor 3.0-litërsh V6 me dy turbo nga Maserati MC20, i cili zhvillon 621 kuaj fuqi. Të tjera informacione thonë për motorin V6 me dy turbo nga modeli Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio, i cili zhvillon 505 kuaj/fuqi. Stelvio dhe Grecale ndajnë të njëjtën platformë. Grecale vjen në paketat e pajisjeve GT, Modena dhe Trofeo dhe çmimet nuk dihen ende. 

Related posts

Bora dhe temperaturat nën zero po vijnë: Pyetje rreth antifrizit, përgjigjet rreth së cilave duhet t’i dini patjetër

D V

Mercedes do ta prodhojë S Class në Indi

D V

Shoferët e automjeteve Tesla mund të luajnë derisa vozisin makinën

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More