Agjencia Zhurnal.mk.

Masa të rrepta në Mal të Zi për shkak të COVID-19: Nga sot nuk ka dasma, as festime të Vitit të Ri e tubime të tjera publike

Masat e reja epidemiologjike në Mal të Zi, të cilat janë në fuqi nga sot, ndalojnë festimet e Vitit të Ri në natyrë, dasmat në ambiente të hapura dhe të mbyllura, si dhe punën e lokaleve të natës.

 

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Ministrja e Shëndetësisë, Jelena Borovinic Bojovic tha të premten se beson se vendimi për ndalimin e pritjeve në ambient të hapur do të jetë përfundimtar, pasi siç tha ajo, është e vështirë të përmirësohet situata në afat të shkurtër.

Masat aktuale në Mal të Zi janë:

1. Ndalohet organizimi i festimeve të Vitit të Ri në ambient të hapur (koncerte, tubime masive, etj.)

2. Ndalohet organizimi i dasmave në ambient të hapur dhe të mbyllur

3. Puna e klubeve të natës është e ndaluar

4. Orari i punës i objekteve hotelierike është i kufizuar deri në mesnatë

5. Ndalohet organizimi i ekskursioneve, festimeve private dhe ditëlindjeve.

6. Qëndrimi në shtëpi dhe apartamente u rekomandohet vetëm anëtarëve të së njëjtës familje

Ndërkohë, Qeveria po shqyrton ende mundësinë e vendosjes së detyrimit për të patur një certifikatë Dixhitale Kombëtare për COVID për të gjithë administratën publike – shëndetësi, arsim, administratë policore, ushtri – që nga 1 dhjetori.

Gjithashtu, nga 1 dhjetori, nëse miratohen këto masa, certifikata Dixhitale Kombëtare për COVID do të jetë e nevojshme për hyrje në transportin publik, qendrat tregtare, palestrat, ambientet e biznesit dhe objektet afariste në të cilat aktivitetin e kryejnë më shumë se tre kompani, pra sipërmarrës dhe objektet sipërfaqe mbi një mijë metra katrorë në të cilat kryhet shitja me pakicë e mallrave joushqimore.

“Të gjithë ata që kanë vdekur në Mal të Zi nga 1 maji e deri më sot dhe kanë qenë nën moshën 40 vjeçare kanë qenë të pavaksinuar. Kërkoj nga qytetarët që të respektojnë masat dhe të vaksinohen për t’u mbrojtur nga format e rënda të sëmundjes dhe vdekjes. Shërbimeve kompetente u bëj thirrje për kontrollin e masave që të këmbëngulin në detyrën e përbashkët – luftimin e epidemisë”, citohet të ketë thënë të premten ministrja e Shëndetësisë.

Related posts

A po e humb shkëlqimin e fituesit? Pesë sfida të mëdha të Joe Biden

D V

Shpërthen vullkani në Ekuador

D V

U kap me 14 emigrantë të paligjshëm, arrestohet një 40 vjeçar në Tiranë, një tjetër në kërkim

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More