Agjencia Zhurnal.mk.

Martesa e hapur dhe stili i jetesës i ngjashëm me atë të Kim Kardashianit po e lënë aktorin Will Smith pa e fituar një “Oscar”?

Me rrëfimin e tij frymëzues të dy vajzave që japin gjithçka për t’u bërë legjenda të tenisit, “King Richard” është një film i shëndetshëm me lavdinë për të fituar një çmim ‘Oscar’.

Çuditërisht, Will Smith ishte i vendosur të luante rolin e babait të pazakontë të Venusit dhe Serena Williams, Richard, i cili komplotoi rrugën e tyre drejt majës së suksesit me saktësi të pamëshirshme.

Portretizimi i tij i jashtëzakonshëm i babait të çeliktë, i kompletuar me kokën e përkulur butësisht, pantallona të shkurtra të kuqe të ngushta dhe theks jugor, e ka bërë atë favorit për të fituar çmimin e Akademisë në kategorinë “Aktori më i mirë”, të cilin ylli 53-vjeçar e ka dëshiruar gjithmonë.

Foto: Alamy

Por sot, një burim i brendshëm i “Oscars” thotë për The Sun se martesa dhe jeta seksuale jokonvencionale e yllit, dhe intervistat “rrëfyese” të kota si Kardashian, mund ta prishin këtë ëndërr.

Suksesi do të shënonte fitoren e tij me herën e tretë, pasi ai është nominuar edhe më parë për këtë çmim për rolin e tij në filmat “Ali” dhe “The Pursuit Of Happyness”.

Megjithatë, anëtarët e Akademisë së Arteve dhe Shkencave të Filmit që zgjedhin fituesit e çmimeve “Oscars” janë një lob i vjetër dhe konservator.

Një burim i brendshëm ka thënë për The Sun se Will dhe gruaja e tij Jada Pinkett Smith duke treguar detaje të “martesës së hapur” të tyre është ajo që pengon yllin drejt fitores së trofeut mbrëmjen e së dielës.

Pjesëmarrja e tyre në dokumentarin rrëfyes, “Red Table Talk” dhe bisedat e vlerësuara me X rreth masturbimit, orgazmave të shumta dhe seksit në limuzinë i vendos ata në një kategori me yje të spektakleve reallity-show – dhe kjo vendos një pikëpyetje të madhe mbi integritetin e tyre artistik.

Foto: The Sun

Votuesi i çmimeve të Akademisë thotë në kushte anonimiteti: “Will dhe Jada po ndërtojnë një perandori televizive, filmi dhe interneti miliarda dollarëshe dhe kjo e bën industrinë xheloze”.

“Unë do të thosha se kjo është arsyeja pse njerëzve u pëlqen të kritikojnë Willin për situatën e tij të çuditshme të martesës me Jadan dhe deklaratat e tyre”.

“Ajo e ka vendosur familjen Smith në të njëjtën kategori me Kardashian, dhe a do t’i jepte ndonjëherë Akademia një ‘Oscar’ një Kardashiani?”.

“Kjo logjikë është arsyeja pse njerëzit mendojnë se Will nuk është në pozitën komanduese në garën e çmimeve siç duket”.

Kjo do të shpjegonte pse ylli ishte kaq i shpejtë për të reaguar ndaj një shakaje që prezantuesi i çmimeve BAFTA, Rebel Wilson bëri për Jadan duke parë burra të tjerë.

Mëngjesin pasi Will fitoi çmimin BAFTA për “Aktorin më të mirë”, ai shkoi në një shfaqje amerikane të mëngjesit për të këmbëngulur se “nuk ka pasur kurrë pabesi në martesën e tij dhe gruas së tij”.

Gjatë emisionit të saj “Red Table Talk”, Jada kishte pranuar se ishte ngatërruar në mënyrë romantike me këngëtaren August Alsina në vitin 2020 gjatë një “ndarjeje” nga Will, i cili është martuar me të për gati një çerek shekulli.

Foto: The Sun

Së fundmi, Will ka pranuar se ka vendosur t’i japë aktores “lirinë” e saj dhe ka marrë një substancë halucinogjene gjatë atij kolapsi në marrëdhënien e tyre.

Ajo që ylli e mohon është se secili prej tyre kanë tradhtuar njëri-tjetrin – duke këmbëngulur që këto zënka seksuale janë kryer me vetëdije.

Duke i dhënë një vështrim pozitiv sinqeritetit të tij, Will tha: “Kam vendosur që bisedat për jetën time mund të jenë të dobishme për njerëzit”.

Në kujtimet e tij, aktori më parë tregoi se si në fillim të romancës së tij me Jadan, ata pinin vazhdimisht dhe bënin seks disa herë në ditë për katër muaj.

Ai shkroi: “Fillova të pyesja veten nëse ky ishte një konkurs. Sido që të jetë, për sa më përket mua, kishte dy mundësi: një: do ta kënaqja seksualisht këtë grua, ose, dy: do të vdisja duke u përpjekur”.

Ai gjithashtu tregoi se si e përdori seksin “të shfrenuar” me “shumë gra” si një mekanizëm përballues pasi u tradhtua në moshën 16 vjeçare.

Ai shkroi: “Ishte aq e papajtueshme nga ana kushtetuese për thelbin e qenies sime, saqë unë zhvillova një reagim psikosomatik ndaj të pasurit një orgazëm”.

“Kjo fjalë për fjalë do të më bënte të gaboj dhe ndonjëherë edhe të kisha të vjella”.

Foto: The Sun

Will vizitoi gjithashtu një trajner intimiteti, i cili e ndihmoi të kuptonte ëndrrën e tij adoleshente për të pasur një “harem” me gra, duke përfshirë aktoren Halle Berry, për të cilën ai kishte frikë se ishte “mëkatare” për shkak të “edukimit të tij të krishterë”.

Ndërkohë Jada ka thënë se kishte një varësi ndaj seksit kur ishte më e re dhe u mburr se kishte “shumë përvojë me lodrat e seksit”.

Gjatë një “gjendje eksplorimi” – përpara se të takohej me Willin – ajo pretendoi se i jepte vetes pesë orgazma në ditë.

Ajo gjithashtu zbuloi se ajo dhe Will shijojnë një jetë seksuale aventureske, duke u kënaqur me rolet.

Will ka thënë se Jada emocionohet kur shikon skenat e tij seksuale në ekran, duke pretenduar se ajo është “pak e çuditshme” si ndjenjë.

Dhe duke folur për martesën e tyre të hapur, Will tha: “Ne i kemi dhënë njëri-tjetrit besim dhe liri, me besimin se secili duhet të gjejë rrugën e tij. Dhe martesa për ne nuk mund të jetë burg”.

Fitimi i një çmimi “Oscar” kërkon një ofensivë të madhe sharmi, dhe burimi i brendshëm i jurisë së çmimeve i cili u rrëfey në kushte anonimiteti për The Sun beson se Will duhet të vazhdojë fushatën për çdo votë.

Foto: The Sun

Ai ende përballet me konkurrencë të ashpër nga aktori britanik Benedict Cumberbatch, për rolin e tij në “The Power Of The Dog”, dhe Andrew Garfield, për “Tick, Tick . . . Boom!”, për të marrë trofeun e famshëm.

“Nuk ka dyshim se Andrew dhe Benedikti kanë mbështetës shumë të zëshëm. Unë mendoj se nëse Will do ta fitojë këtë, ai do të duhet të bëjë fushatë deri në mbylljen e votimit përfundimtar, dhe madje edhe atëherë nuk do të jetë një punë e përfunduar”.

Humbja do të ishte zemërthyese për yllin punëtor, i cili vendosi martesën e tij në linjë për t’u bërë një nga emrat më të mëdhenj të Hollywoodit.

Që në fillim, Will ka hartuar në mënyrë metodike rrugën e tij për të arritur majat e suksesit.

Në një intervistë të re, aktori – djali i një ish-piloti amerikan – tregon se si në moshën 21-vjeçare i tha shokut të tij të shkollës së mesme dhe më vonë menaxherit James Lassiter: “Do të doja të isha ylli më i madh i filmit në botë”.

Dy burrat shikuan dhjetë filmat më të mirë të të gjitha kohërave për të parë nëse kishte një “model” për sukses.

Për këtë arsye Will mori rolet kryesore në filmat si: “Independence Day” dhe “Men In Black”.

Si rezultat, ai u bë aktori i parë që luajti në tetë filma radhazi që kryesuan biletat e shitjes.

Foto: The Sun

Megjithatë, dhënia e gjithçkaje për karrierën e tij do të thoshte se ai nuk kishte kohë të mjaftueshme për Jadan dhe tre fëmijët e tij: Trey, 29 vjeç, Jaden, 23 vjeçe dhe Willow 21 vjeç.

Will thotë: “Kam qëndruar në gjendje maksimale. Kisha rreth meje njerëz që më donin dhe që ishin të gatshëm të punonin dhe që besonin në ëndrrën. Nuk piva. Asnjë drogë. Nuk bëra festa në fundjavë”.

“Ashtu si jeta ime – e shikoja karrierën time sikur të isha një atlet, dhe isha një atlet kryesor dhe doja të qëndroja në gjendje të mirë”.

“Kur e bën këtë, e shkatërron jetën tënde në shtëpi. Më duhej të arrija dhe ta rikuperoja. Por gjatë asaj kohe nuk kishte asnjë ekuilibër punë-jetë”.

Problemi tjetër me ndjekjen e filmave ose aktorëve që fitojnë para është se ato nuk u bëjnë përshtypje votuesve të çmimeve “Oscar”.

As Samuel L Jackson, i cili është aktori më i madh për nga fitimet, dhe as Harrison Ford, i cili nuk është shumë prapa, nuk kanë fituar një të tillë.

Foto: Will Smith/Instagram

Ajo që ngjall vlerësime kritike është luajtja e figurave historike.

Nuk është rastësi që të gjitha nominimet për “Oscar” të Willit kanë ardhur nga rolet kur ai portretizoi njerëz të jetës reale.

Në vitin 2002 ai mori një nominim për “Oscar” pasi luajti rolin e kampionit të boksit dhe të peshave të rënda, Muhammad Ali, dhe pesë vjet më vonë ai luajti rolin e Chris Gardner në filmin “The Pursuit Of Happyness”.

Të kesh dikë për të imituar është diçka që reperi i kthyer në aktor e ka më të lehtë.

Will thotë: “Më tërheqin filmat biografikë. Unë jam shumë më rehat si aktor nëse kam një model, apo jo? Unë e konsideroj veten natyrshëm një humorist, por nëse mund të shoh dikë duke bërë diçka, mund të imitoj mirë. Kështu që ishte më e lehtë për mua të bëja kalimin në dramë kur kisha një model të plotë”.

Smith kaloi katër muaj duke u njohur me Aliun, i cili vdiq gjashtë vjet më parë, por nuk ka pasur rastin të ulet në tryezë me Williams-in e vetmuar.

Një çështje tjetër që ka frenuar ambiciet e sezonit të çmimeve të Willit janë lidhjet e tij të dukshme me sektin fetar ‘Scientology’.

Jada ka pranuar se ka studiuar “dianetikë”, një sistem besimi i krijuar nga themeluesi i ndjerë i grupit, L Ron Hubbard, dhe Will bëri një donacion të madh për një shkollë që mëson elemente të fesë së diskutueshme.

Foto: Will Smith/Instagram

Por asnjëri prej tyre nuk e ka konfirmuar ndonjëherë se janë ‘scientologë’.

Votuesi i çmimeve të Akademisë komenton për The Sun duke thënë: “Përfundimi për këtë çështje është se ‘scientologët’ shpesh nominohen për ‘Oscar’, por ata rrallë fitojnë”.

Ajo që çifti Smith dhe disa të tjerë besojnë se i ka grabitur Willit një trofe “Oscar” deri më tani, është ngjyra e lëkurës së tij.

Në vitin 2016 pati zemërim që asnjë aktor apo aktore me ngjyrë nuk mori nominime dhe hashtagu #Oscars- SoWhite u bë trend në rrjetet sociale.

Performanca e shkëlqyer e Willit si doktori i fushatës reale Bennet Omalu në tronditje u anashkalua edhe pse trajtonte çështjen e rëndësishme të lëndimeve në kokë në futbollin amerikan.

Jada bëri thirrje për një bojkot të ceremonisë dhe Will refuzoi të merrte pjesë në ngjarjen e mrekullueshme.

Anëtarët e Akademisë janë kryesisht të racës bardhë dhe që atëherë janë ndërmarrë reforma për t’i bërë çmimet më gjithëpërfshirëse.

Ironikisht, “King Richard” është akuzuar vetë për “kolorizëm” sepse Will nuk është aq me lëkurë të errët sa Richard Williams.

Foto: Will Smith/Instagram

Pretendimi është se bota e showbiznesit preferon interpretues me ngjyrë më të çelur.

Megjithatë, në fund të fundit, çmimet “Oscar” duhet t’u shpërndahen aktorëve dhe aktoreve që japin performancat më të mira në aktrim.

Will ka marrë çmimet kryesore këtë vit për rolin e tij të fundit, duke përfshirë një ‘Guild’ dhe ‘Golden Globe’, që do të thotë se kritikët pajtohen se kontributi i tij ka qenë i jashtëzakonshëm.

Me më pak se një javë deri në hapjen e zarfit për të zbuluar fituesin e këtij viti, ylli në mënyrë shumë diplomatike ka lavdëruar kastin dhe ekipin që qëndron pas “King Riçard” në vend që të rritet.

Është një rregull i pashkruar i “Oscars” që të nominuarit të mos flasin se sa e duan çmimin.

Por kur Will diskuton ëndrrat e Richard Williams, ai ka shumë të ngjarë që mendon edhe për veten e tij.

Ylli përfundon duke thënë: “Ne të gjithë kemi ëndrra që kemi frikë t’i themi me zë të lartë dhe duam të jemi të gatshëm t’i themi me zë të lartë dhe ne ndjejmë se njerëzit na shikojnë me përbuzje”. 

Related posts

Dua Lipa merr vëmendje me pallton e saj të gjatë dhe me prerje të çuditshme në rrugët e New Yorkut

D V

Dhurata Dora ‘zjarr’ në klipin e ri

D V

“Shkupi i shqiptarëve jehon kuq e zi, Zoti i bekoftë shqiptarët kudo që janë”, Shkurte Fejza me një koncert masiv

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky