Agjencia Zhurnal.mk.

Marrëveshja për targat, tërhiqet KFOR-i nga pika kufitare Jarinjë

Pjesëtarët e KFOR-it kanë përfunduar misionin e monitorimit për dy javë sa ka qenë marrëveshja që të njëjtit të vendoseshin në afërsi të pikave kufitare Jarinjë e Bërnjak.

 

Ata janë tërhequr sot nga këto dy pika kufitare. KALLXO.com ka siguruar fotografi të gjendjes aktuale të pikës kufitare Jarinjë, me saktësisht në pikën ku është zhvilluar për 13 ditë protesta nga ana e qytetarëve serbë në atë zonë.

Vendosja e KFOR-it në pikat Jarinjë e Bërnjak është bërë pas marrëveshjes për targat mes Kosovës dhe Serbisë, e arritur në Bruksel.

Më 20 shtator me hyrjen në fuqi të vendimit për reciprocitetin për targat qytetarët serbë bllokuan rrugët që të dërgojnë në Jarinjë e Bërnjak në shenjë pakënaqësie për heqjen e tabelave të Serbisë dhe vendosjen e targave të përkohshme të Kosovës.

Related posts

Afro 1,000 pacientë me koronavirus të shtrirë në spitalet e Kosovës

Redaksia

Austria ndan edhe një milion vaksina për Ballkanin Perëndimor, Kosova ndër shtetet përfituese

D V

Agim Aliu: As më pak e as më shumë, sesa dënim meritor për dorasit e 18-vjeçares

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More