Agjencia Zhurnal.mk.

Marrëveshja mes Britanisë dhe Francës në fazë përfundimtare

Një marrëveshje midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Francës për të zgjidhur krizën e emigrantëve që kalojnë Kanalin është në “fazat e saj përfundimtare”, tha Downing Street.

 

Rishi Sunak u takua me Emmanuel Macron, presidentin francez, të hënën në bisedimet e klimës në Egjipt për të diskutuar këtë çështje, dhe kryeministri britanik tha se ai u largua i kënaqur pas bisedimeve.

Pothuajse 40,000 emigrantë kanë mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar pasi kanë kaluar Kanalin deri më tani këtë vit 12 mijë prej të cilëve Britania e Madhe ka thënë se janë shqiptarë.

Sunak thuhet se dëshiron të bjerë dakord për objektivat me Macron për ndalimin e varkave, dhe një numër minimal oficerësh francezë që patrullojnë plazhet, dhe të jetë në gjendje të vendosë oficerë të Forcave Kufitare në Francë.

Kryeministri tha se ishte “i vendosur për të zgjidhur” situatën, por shtoi se “nuk kishte një mundësi që do ta zgjidhte krizën brenda natës”, duke u zotuar të punojë me liderët e tjerë evropianë për “sfidën e përbashkët”.

Një deklaratë nga zëdhënësi i presidentit francez pas takimit tha se të dy liderët ranë dakord të qëndrojnë në kontakt për të avancuar koordinimin midis dy vendeve përballë sfidës së migrimit të parregullt.

Related posts

Financial Times publikoi artikullin “Plani 15-pikësh i paqes mes rusëve dhe ukrainasve” – reagon këshilltari i presidentit të Ukrainës

D V

Kostoja e luftës në Afganistan, në jetë dhe dollarë

Redaksia

Elon Musk merr vendimin e parë si pronar i Twitterit, 8 dollarë në muaj për verifikimin e llogarisë

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More