Agjencia Zhurnal.mk.

Marrëdhëniet NATO-Rusi janë në pikën më të ulët që prej Luftës së Ftohtë, thotë Stoltenberg

Marrëdhëniet midis NATO-s dhe Rusisë kanë arritur në një “pikë të ulët”, tha të enjten shefi i aleancës transatlantike, Jens Stoltenberg, pas lëvizjes së fundit të Moskës që pezulloi misionin e saj në NATO në një grindje diplomatike.

 

“Nuk ka qenë më e vështirë që nga fundi i Luftës së Ftohtë”, tha Stoltenberg në bisedimet e ministrave të mbrojtjes në Bruksel, raportojnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Diplomatët në Bruksel ishin oficerë inteligjentë rusë të padeklaruar, tha NATO, duke lënë të hapur se çfarë saktësisht kishin bërë ata.

Si kundërpërgjigje, Rusia tha se do të pezullonte përfaqësimin e Moskës në NATO pasi aleanca “qartësisht nuk donte dialog”.

Stoltenberg tha se i vinte keq për vendimin e Moskës, por theksoi se kishte ende “rrugë dhe kanale për komunikim”.

Marrëdhëniet e aleancës perëndimore me kundërshtarin e saj tradicional Rusinë janë tensionuar gjithnjë e më shumë që nga aneksimi i Krimesë së Ukrainës nga Moska në vitin 2014. 

Related posts

Vendet e pasura kanë rritur emetimet e karbonit në vitin 2021

D V

Në Francë suspendohen 3.000 punonjës shëndetësorë, nuk u vaksinuan kundër COVID-19

D V

Rusia vetëm në muajin tetor ka regjistruar 75 mijë të vdekur shkaku i COVID-19

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More