Agjencia Zhurnal.mk.

Mariçiq e priti Sharl Mishelin në aeroportin e Ohrit

Shkup, 15 qershor – Zëvendëskryetari i Qeverisë i angazhuar për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq, e priti kryetarin e Këshillit Evropian, Sharl Mishel, i cili sapo ka ateruar në aeroportin e Ohrit “Shën Apostul Pali”.

Zëvendëskryeministri Mariçiqi, siç kumtoi kabineti i tij, i dëshiroi mirëseardhje Mishelit dhe shprehu kënaqësi të madhe nga vizita e tij, që është në një moment jashtëzakonisht të rëndësishëm për vendin tonë dhe për të gjithë rajonin.

“Në vigjilje të Samitit të qershorit të presidencës franceze kjo vizitë është mundësi e shkëlqyer me Mishelin për ta përsëritur qëndrimin për përcaktimin tonë strategjik dhe partneritetin me BE-në, por edhe të bisedojmë për planet e ardhshme për zhvillimin e mëtejmë të Ballkanit Perëndimor dhe BE-së”, thotë Mariçiq.

Në kuadër të vizitës, kryetari i Këshillit Evropian, Sharl Mishel, i cili ndodhet në një mini turne ballkanike, do të jetë nikoqir i Forumit të dytë të Prespës për dialog, ku së bashku me presidentin Stevo Pendarovski, do ta hapin sesionin e parë, në të cilin do të flasin edhe presidentët e Sllovenisë Borut Pahor, i Kroacisë Zoran Millanoviq, e Kosovës, Vjosa Osmani-Kadriu dhe presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq.

Related posts

Ballkani ndan rrugët me sulmuesin holandez

Redaksia

Hoxha: Paralelja e Mickoskit, joadekuate

Xh M

Gledi Mici kapiten i ri i Prishtinës

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More