Agjencia Zhurnal.mk.

Maqedonia në vendin e 85 në botë për korrupsion (Lista)

Shkup, 15 nëntor – Vendi ynë ka shënuar rënie për katër vende në rang listën për korrupsion të GLOBAL RISK PROFILE të institutit zvicerian e cila hulumton korrupsionin në 199 vende të botës, informon Zhurnal.

 

Maqedonia sivjet u gjend në vendin e 85 në botë ndërsa vitin e kaluar ishte në vitin e 81, në grupë me Palau (84) dhe Brunei (86).

Në botë korrupsion më të ulët ka Finlanda, Norvegjia dhe Zelanda e Re, derisa në rajonin tonë më së miri rangohen Sllovenia në vendin e 29, Greqia në vendin e 37 dhe Kroacia në vendin e 47 ndërsa para nesh më mirë qëndron edhe Bullgaria në vendin e 54.

Prapa Maqedonisë gjenden Mali i Zi në vendin e 89, Serbia në vendin e 92, Kosova në vendin e 122, Shqipëria në vendin e 125 ndërsa Bosnja e Hercegovina në vendin e 131.

Në fund të listës gjenden vendet si Libia, Siria dhe Koreja e Veriut./Zhurnal.mk

Related posts

Sela: Ftoj Bilall Kasamin t’i bashkangjitet iniciativës për krijimin e një shumice të re parlamentare

D V

Zonat industriale në Maqedoni do të kursejnë energjinë elektrike

D V

Shahpaska: Propozim-buxheti civil i MPPS-së për vitin 2022 është 50,6 miliardë denarë

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More